Skip advert
Advertisement
- 1.0 EcoBoost 125 Zetec 5dr
- 1.0 EcoBoost Zetec 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Zetec 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost 125 Zetec Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost Zetec Navigation 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Zetec Navigation 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line Design 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost 140 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line Design [X Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost Titanium [Lux Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium [Lux Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium [Lux Pack] 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost 125 Titanium [X Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Active 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 ST-Line [X Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 140 ST-Line [X Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost 125 Active [X Pack] 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Titanium |
| Price | £19,930 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Acceleration | 11.9 |
| Top Speed | 105 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| Length | 4096 mm |
| Width | 1765 mm |
| Height | 1653 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 356 l |
Driver Convenience
- Cruise control
- Easy fuel capless refuelling system
- PAS
- SYNC 3 nav system with DAB radio, 8" screen, voice control, emergency assistance, Apple car play/Android auto, 2x USB, Ford pass connect
- Trip computer
Exterior Features
- 'Quickclear' heated windscreen/heated washer jets
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front door threshold plates
- Front fog lights
- Front grille with chrome trim surround
- Headlamps with LED day running lights
- Headlight levelling control
- Power foldable door mirrors with puddle lights
- Power front and rear windows with global opening/closing
- Rain sensing front wipers
- Rear wiper
Interior Features
- 12V socket in front and rear
- 60/40 split rear seats
- 7 shade adjustable ambient lighting
- Centre console with sliding front armrest
- Cooled glovebox
- Courtesy lights with map reading light
- Driver seat height/lumbar adjust
- Driver's side glovebox
- Driver/passenger sunvisors and lidded vanity mirrors
- EATC - Electronic Auto Temperature control
- Folding grab handles
- Footwell ambient lighting
- Front head restraints
- Front seat back map pockets
- Front/rear floor mats
- Groove cloth/leather upholstery
- Illuminated glovebox
- Illuminated luggage compartment
- Isofix system on outer rear seats
- Leather gear knob and handbrake grip
- Leather steering wheel with audio controls
- Luggage compartment carpet
- Overhead console with sunglasses holder
- Rake adjustable rear seats
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear headrests
- Steering wheel with chrome inserts
- Storage drawers under front seats
- Tie down hooks
- Variable boot floor
Packs
- Rear view camera pack - Ecosport
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Child locks on rear doors
- Curtain airbags
- Driver airbag
- Drivers knee airbag
- Electronic Stability Programme with hill launch assist
- Emergency brake assist
- Front passenger airbag deactivation
- Front side airbags
- Passenger airbag
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- MyKey system
- Remote central locking
- Thatcham 1 volume sensing alarm
Wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 39.8 |
| WLTP - MPG - High | 49.6 |
| WLTP - MPG - Low | 38.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 46.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 150000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.9 |
| Engine Power - BHP | 100 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Top Speed | 105 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/50 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1653 mm |
| Height (including roof rails) | 1713 mm |
| Length | 4096 mm |
| Wheelbase | 2519 mm |
| Width | 1765 mm |
| Width (including mirrors) | 2057 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1238 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 356 l |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
