Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Zetec Edition |
| Price | £25,610 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.7 |
| Top Speed | 133 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 130 |
| Length | 4871 mm |
| Width | 1852 mm |
| Height | 1482 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 654 l |
| Minimum Kerbweight | 1640 kg |
Driver Convenience
- Cruise control with adjustable speed limiter
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Ford power starter
- Ford SYNC 3 DAB nav - 8" colour touchscreen,Bluetooth,AM/FM dual tuner radio,8 spkrs,Voice control,Android auto/Apple carplay,2USB, Ford pass connect
- Front and rear parking sensors
- Lane keeping aid
- PAS
- Service indicator
- SYNC Emergency Assistance
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Exterior Features
- 3rd brake light
- Automatic headlights with auto high/low beam
- Body colour bumper and side rocker mouldings
- Electric adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- LED tail lights
- Power folding door mirrors with puddle lights
- Power operated front and rear windows with global open and close
- Quickclear heated front windscreen
- Rain sensing front windscreen wipers
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 4 way headrests
- 5 seats
- Centre console with armrest
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic auto temperature
- Folding rear seats
- Front headrests
- Isofix child seat attachment
- Leather wrapped steering wheel
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Rear armrest
- Rear headrests
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+EBA
- Active city stop
- Curtain airbags
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electric parking brake
- ESP + traction control
- Hill start assist
- Intelligent Protection System (IPS)
- Pre-collision assist with AEB and pedestrian and cyclist detection
- Rear door child safety locks
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Remote central double locking
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- 17" Luster Nickel alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 140 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 130 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 15.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 56.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 53.3 |
| WLTP - MPG - High | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low | 52.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 51.4 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.7 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Top Speed | 133 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1482 mm |
| Length | 4871 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Width | 1852 mm |
| Width (including mirrors) | 2121 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 62 |
| Gross Vehicle Weight | 2385 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1446 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 654 l |
| Max. Loading Weight | 745 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1650 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1640 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
