Skip advert
Advertisement
- 198kW Standard Range 68kWh RWD 5dr Auto
- 198kW Standard Range 68kWh AWD 5dr Auto
- 198kW Standard Range 70kWh RWD 5dr Auto
- 198kW Standard Range 70kWh AWD 5dr Auto
- 216kW Extended Range 88kWh RWD 5dr Auto
- 216kW Extended Range 91kWh RWD 5dr Auto
- 258kW Extended Range 88kWh AWD 5dr Auto
- 258kW Extended Range 91kWh AWD 5dr Auto
- 197kW Select 73kWh RWD 5dr Auto
- 198kW Select 70kWh RWD 5dr Auto
- 197kW Select 72kWh RWD 5dr Auto
- 198kW Select 72kWh RWD 5dr Auto
- 198kW Standard Range 70kWh RWD 5dr Auto [Tech+]
- 197kW Select 72kWh RWD 5dr Auto [Tech+]
- 198kW Select 70kWh RWD 5dr Auto [Tech+]
- 197kW Select 73kWh RWD 5dr Auto [Tech+]
- 198kW Select 72kWh RWD 5dr Auto [Tech+]
- 258kW First Edition 88kWh AWD 5dr Auto
- 203kW Premium 88kWh RWD 5dr Auto
- 216kW Premium 91kWh RWD 5dr Auto
- 258kW Premium 91kWh AWD 5dr Auto
- 272kW Premium 91kWh AWD 5dr Auto
- 216kW Extended Range 91kWh RWD 5dr Auto [Tech+]
- 216kW Premium 91kWh RWD 5dr Auto [Tech+]
- 203kW Premium 88kWh RWD 5dr Auto [Tech+]
- 276kW Premium 88kWh AWD 5dr Auto [Tech+]
- 358kW GT 88kWh AWD 5dr Auto
- 358kW GT 91kWh AWD 5dr Auto
- 358kW GT 91kWh AWD 5dr Auto [Heat Pump]
- 358kW GT 91kWh AWD 5dr Auto [Pan Roof]
- 358kW GT 91kWh AWD 5dr Auto [Rally Pack]
- 358kW GT 91kWh AWD 5dr Auto [Heat Pump/Rally Pack]
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Premium |
| Price | £59,970 |
| Battery Capacity | 88 |
| Engine Power - BHP | 276 |
| Acceleration | 5.8 |
| Top Speed | 111 mph |
| Length | 4713 mm |
| Width | 1881 mm |
| Height | 1624 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 402 l |
| Minimum Kerbweight | 2213 kg |
Driver Convenience
- 10.2" digital insturment cluster
- 360 degree view camera
- Applink remote control system
- BLIS (Blind Spot Information System) with cross traffic alert
- Clear exit assist
- Distance alert and indication system
- Electric power steering
- Emergency services call system
- Ford SYNC4A with 15.5"Touch,DAB radio,Emer assist,Wireless carplay androidauto,2 front,rear USB ports,6 speakers,FordPass connect,Connected naviation
- Front and rear parking sensors
- Intelligent adaptive cruise control with stop and go + lane centering
- Lane departure warning with lane keeping aid
- Selectable drive modes - active, whisper and untamed
- Trip computer
- Wireless charging pad
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW AC onboard charger
- 150kw high powered charging
- Single motor rear wheel drive
- Universal home charging cable and public charging cable
Exterior Features
- Adaptive LED Mustang signature headllamps
- Black door cladding
- Black painted power fold heated mirrors with puddle light mustang logo projection
- Blade front grille design
- Body colour bumpers
- Body colour wheel arch
- Daytime running lights
- LED 3rd brake light
- LED Mustang signature tail lights
- Quickclear heated windscreen
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
Interior Features
- 10 way power front seats with lumbar support
- 3 seat bench in 2nd row
- Ambient LED lighting
- Dual electronic automatic temperature control
- Front headrests
- Front trunk
- Heat pump
- Heated front seats and steering wheel
- One pedal drive
- Perforated full sensico artificial leather upholstery
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3 point rear seatbelts
- ABS
- Child locks on rear doors
- ESP
- Evasive steering assist
- Pre collision assist inc Collision mitigation, Forward collision warning, Dynamic brake support, Automated emergency braking
Security
- E-Latch keyless entry system including B-Pillar keypad access
- Keyless start
- Thatcham Cat.1 alarm
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 88 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 600 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 36 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 150 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Front |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 150 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.5 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 615 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Extra High | 501 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 382 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Extra High | 311 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 41E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 92 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 69 |
| NCAP Safety Assist % | 82 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 999999 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.8 |
| Engine Power - BHP | 276 |
| Engine Torque - NM | 525 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 225/55 R19 |
| Tyre Size Rear | 225/55 R19 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1624 mm |
| Length | 4713 mm |
| Wheelbase | 2984 mm |
| Width | 1881 mm |
| Width (including mirrors) | 2097 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2605 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1420 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 402 l |
| Max. Loading Weight | 392 kg |
| Minimum Kerbweight | 2213 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026


