Skip advert
Advertisement
- 1.0 EcoBoost Base Plus Van
- 1.5 TDCi Base Plus Van
- 1.0 EcoBoost Van
- 1.0 EcoBoost Van [6 Speed]
- 1.6 TDCi Trend Van
- 1.0 EcoBoost Trend Van
- 1.5 TDCi Van
- 1.6 TDCi Trend ECOnetic Van
- 1.5 TDCi Van [6 Speed]
- 1.5 TDCi Trend Van
- 1.5 TDCi 95ps Trend Van
- 1.0 EcoBoost Sport Van
- 1.5 TDCi 95ps Trend ECOnetic Van
- 1.5 TDCi 95ps Sport Van
- 1.0 EcoBoost Leader Van
- 1.0 EcoBoost Leader Van [6 Speed]
- 1.5 TDCi Leader Van [6 Speed]
- 1.5 EcoBlue Leader Van
- 1.0 EcoBoost Trend Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost 125ps Leader Van Auto
- 1.5 TDCi Trend Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost Limited Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost 125ps Trend Van
- 1.5 TDCi 100ps Trend Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost Sport Van [6 Speed]
- 1.5 EcoBlue Trend Van
- 1.0 EcoBoost 125ps Trend Van Auto
- 1.5 TDCi 100ps Limited Van [6 Speed]
- 1.5 TDCi 100ps Sport Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost 125ps Limited Van
- 1.0 EcoBoost 125ps Active Van
- 1.5 EcoBlue Limited Van
- 1.0 EcoBoost 125ps Limited Van Auto
- 1.5 EcoBlue Active Van
- 1.0 EcoBoost 125ps Active Van Auto
- 100kW 43kWh Trend Van Auto
- 100kW 46kWh Trend Van Auto
- 100kW 43kWh Limited Van Auto
- 100kW 46kWh Limited Van Auto
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Not Available |
| Price | £16,429 |
| Engine Power - BHP | 75 |
| Acceleration | 16 |
| Top Speed | 96 mph |
| Length | 4157 mm |
| Width | 1991 mm |
| Height | 1747 mm |
| Minimum Kerbweight | 1254 kg |
Driver Convenience
- Door open warning light
- Easy fuel capless refuelling system
- PAS
- Smart phone dock
- Trip computer
Entertainment
- Aux input socket
- Steering wheel mounted audio controls
Exterior Features
- Automatic lights and wipers
- Black bodyside mouldings
- Body coloured mirrors and door handles
- Daytime running lights
- Electric heated door mirrors
- Front fog lights
- Side loading door - left
Interior Features
- 4 way adjustable passenger seat
- Cloth upholstery
- Locking glovebox
- Reach and rake adjustable steering column
- Under seat storage
Packs
- ICE feat Pack 13 - Transit Courier
- Seat Pack 9 - Transit Courier
Passive Safety
- Driver seatbelt reminder
- Driver's airbag
- Front 3 point seatbelts
Security
- 2nd remote key
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central double locking
Technical
- 12v socket in loadspace
- ABS + EBD
- ESP + EBA
- Hill start assist
Wheels
- Full size spare wheel
- Full wheel covers
Advertisement
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 70.6 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 73.5 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Compression Ratio | 16:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 5 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 8 |
| Stroke | 88.9 |
General
| Alternator Amps | 120 |
| Badge Engine CC | 1.5 |
| Badge Power | 75 |
| Battery AH | 60 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | DISCS |
| Front Suspension | MACPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 1 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | SINGLE LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | CITY |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 16 |
| BHP | 75 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 190 |
| Engine Torque RPM | 1750 |
| Top Speed | 96 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/60 R15 |
| Tyre Size Rear | 195/60 R15 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 819 |
| Height | 1747 mm |
| Height (including roof rails) | 1789 mm |
| Length | 4157 mm |
| Load Deck Height | 536 |
| Load Height | 1227 |
| Load Length | 1620 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1012 |
| Load Width | 1488 |
| Lower Rear Door Width | 1103 |
| Rear Door Height | 1100 |
| Rear Overhang | 849 |
| Side Load Door Height | 1044 |
| Side Load Door Width | 453 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 10.9 |
| Wheelbase | 2489 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1991 mm |
| Width (including mirrors) | 2112 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 47 |
| Gross Train Weight | 2295 |
| Gross Vehicle Weight | 1810 kg |
| Max. Roof Load | 60 |
| Max. Towing Weight - Braked | 485 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 485 |
| Minimum Kerbweight | 1254 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 556 kg |
| Plated 2nd Axle | 975 |
| Plated Front Axle | 915 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
