Skip advert
Advertisement
- 1.0 EcoBoost Base Plus Van
- 1.5 TDCi Base Plus Van
- 1.0 EcoBoost Van
- 1.0 EcoBoost Van [6 Speed]
- 1.6 TDCi Trend Van
- 1.0 EcoBoost Trend Van
- 1.5 TDCi Van
- 1.6 TDCi Trend ECOnetic Van
- 1.5 TDCi Van [6 Speed]
- 1.5 TDCi Trend Van
- 1.5 TDCi 95ps Trend Van
- 1.0 EcoBoost Sport Van
- 1.5 TDCi 95ps Trend ECOnetic Van
- 1.5 TDCi 95ps Sport Van
- 1.0 EcoBoost Leader Van
- 1.0 EcoBoost Leader Van [6 Speed]
- 1.5 TDCi Leader Van [6 Speed]
- 1.5 EcoBlue Leader Van
- 1.0 EcoBoost Trend Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost 125ps Leader Van Auto
- 1.5 TDCi Trend Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost Limited Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost 125ps Trend Van
- 1.5 TDCi 100ps Trend Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost Sport Van [6 Speed]
- 1.5 EcoBlue Trend Van
- 1.0 EcoBoost 125ps Trend Van Auto
- 1.5 TDCi 100ps Limited Van [6 Speed]
- 1.5 TDCi 100ps Sport Van [6 Speed]
- 1.0 EcoBoost 125ps Limited Van
- 1.0 EcoBoost 125ps Active Van
- 1.5 EcoBlue Limited Van
- 1.0 EcoBoost 125ps Limited Van Auto
- 1.5 EcoBlue Active Van
- 1.0 EcoBoost 125ps Active Van Auto
- 100kW 43kWh Trend Van Auto
- 100kW 46kWh Trend Van Auto
- 100kW 43kWh Limited Van Auto
- 100kW 46kWh Limited Van Auto
| Fuel Delivery | PETROL |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Not Available |
| Price | £25,855 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Top Speed | 109 mph |
| Length | 4337 mm |
| Width | 1876 mm |
| Height | 1827 mm |
| Minimum Kerbweight | 1258 kg |
Driver Convenience
- 8" touchscreen
- Door open warning light
- Driver alert system
- Easy fuel capless refuelling system
- eCall emergency system
- Electric power assisted steering (EPAS)
- Ford pass connect modem
- Intelligent Speed Assist
- Lane keeping alert
- Reverse parking sensor
- Tachometer
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- Tyre pressure monitor
Entertainment
- 4 front speakers
- Aux input socket
- Steering wheel radio controls
Exterior Features
- Auto High Beam Assist
- Black front grille
- Body colour upper front bumper
- Complete tinted glass
- Halogen headlamps
- Halogen taillamps
- High mounted stop lamp
- Hinged rear cargo door
- Power front windows with one touch down on driver side
- Self colour lower front bumper
- Self coloured door handles
- Self coloured rear bumper
- Self coloured rear bumper end caps
- Variable intermittent windshield wipers
Interior Features
- 12V power socket in front
- 2 Front USB ports
- 2 way front headrestraints
- Black inside door handles
- Coded cloth upholstery
- Floor mounted console
- Glovebox with lid
- Header courtesy light with 2 map lights
- Overhead console
- Rubber floor cover in cab area
- Sunvisor - Driver side with mirror
- Tilt and telescopic adjustable steering wheel
Passive Safety
- Child proof rear door locks
- Curtain airbags - left and right
- Driver and passenger front seatbelt pre-tensioner
- Driver and passenger seatbelt reminder
- Driver and passenger side airbags
- Driver's airbag
- Front 3 point seatbelts
- Passenger airbag
- Passenger airbag deactivation switch
Security
- 2 remote flip keys
- Immobiliser
Technical
- Emergency brake assist
- ESC + ABS
- Front disc and rear drum brakes
- H6 70 AH EFB CCA 700 Alternator
- Heavy duty battery
- Hill launch assist
- Mechanical parking brake
- Roll over mitigation
- Start/stop system
- Traction control
Wheels
- Any vendor tyre eco tread
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 152 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 71.9 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | MULTI-POINT INJECTION |
| Gears | 7 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 12 |
| Stroke | 82 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 6.7 |
| WLTP - FC (l/100km) - Comb - TEH | 7.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - Comb - TEL | 5.7 |
General
| Alternative Fuel Qualifying | No |
| Alternator Amps | 120 |
| Badge Engine CC | 1.0 |
| Badge Power | 125 |
| Battery AH | 50 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | DISCS |
| Front Suspension | MACPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Overall Rating - LCV | Platinum |
| NCAP Safety Assist % | 93 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | SINGLE LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | CITY |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 144000 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 125 |
| Engine Torque NM | 200 |
| Top Speed | 109 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 195/65 R15 |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1827 mm |
| Length | 4337 mm |
| Load Deck Height | 590 |
| Load Height | 1262 |
| Load Length | 1802 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1220 |
| Load Width | 1535 |
| Side Load Door Height | 1069 |
| Side Load Door Width | 528 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 11.1 |
| Wheelbase | 2692 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1876 mm |
| Width (including mirrors) | 2076 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Train Weight | 2940 |
| Gross Vehicle Weight | 1940 kg |
| Load Space Volume | 2.9 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 665 |
| Minimum Kerbweight | 1258 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 682 kg |
| Plated 2nd Axle | 1105 |
| Plated Front Axle | 940 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
