Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Fuel Delivery | INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1993 |
| Trim | Advance |
| Price | £41,350 |
| Battery Capacity | 1.1 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Acceleration | 8.2 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 54.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 117 |
| Length | 4525 mm |
| Width | 1880 mm |
| Height | 1349 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 264 l |
| Minimum Kerbweight | 1474 kg |
Driver Convenience
- 10.2" Multi information display
- Adaptive cruise control
- Adaptive motion for electric power steering
- Adjustable speed limiter
- Agile handling assist
- BLIS (Blind Spot Information System) with Cross Traffic Monitor
- Bluetooth hands free telephone connection
- Driver attention monitoring system
- Driver monitoring camera
- Driving modes (Comfort/GT/Sport)
- Economy mode
- Electric power steering wheel with variable gear ratio steering
- Emergency call service
- Emergency stop signalling system
- Forward collision warning
- Front and rear parking sensors
- Honda CONNECT with Navigation 9" touchscreen, AM/FM/DAB, Apple Carplay and Android Auto, live traffic info
- Honda S+Shift
- Idle stop
- Intelligent speed limiter
- Lane departure warning system
- Lane keep assist
- Low speed following
- Power meter
- Rear parking camera
- Road departure mitigation
- Smartphone wireless charging
- Tailgate
- Traffic jam assist
- Traffic sign recognition
- Wireless apple carplay
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive performance damper
- Vehicle stability assist
Entertainment
- 2x Type C USB Front socket (1 data & 1 charge)
- Active noise and sound control
- Centre speaker
- Digital Audio Broadcast (DAB) Tuner
- Front tweeters
- Premium BOSE audio system with 8 speakers
- Rear glass print antenna
- Steering wheel mounted audio controls
- Subwoofer
Exterior Features
- Active cornering lights
- Adaptive driving beam
- Aspherical driver door mirrors
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlight adjuster
- Auto headlights
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Automatic rain sensing wipers
- Black chrome grille
- Black H badge
- Blue front and rear accents
- Body colour door mirrors
- Body colour exterior door handles - flush
- Double horizontal lines rear lights
- eHEV emblem
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows
- Electrically folding door mirrors
- Front wings style daytime lights
- Gloss black window garnish
- Headlight extension black
- High beam support system with auto high beam
- High level LED brake light
- LED daytime running lights
- LED front turn type
- LED Headlights
- LED rear lights
- Pop up hood
- Privacy glass
- Single hidden exhaust pipe
Interior Features
- 2 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Ambient roof light
- Cargo net hooks
- Courtesy Light
- Driver and front passenger seat armrests
- Driver's seat height adjustment
- Driver/passenger front seatback pockets
- Dual climate control air conditioning system
- Flat bottom steering wheel with alloy paddle shifter
- Front accessory power socket
- Front and rear ambient footwell lighting
- Front map lights
- Genuine leather steering wheel
- Glovebox light
- Heated front seats
- Isofix points/i size
- Leather/fabric upholstery with sport seats
- Meter Illumination white
- Platinum chrome interior door handles
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
- Stainless steel sports pedals
- Sunglasses holder
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Tonneau cover
- Trunk light
Passive Safety
- 2 rear seatbelts
- ABS+EBD+Brake assist
- Airbags - driver and front passenger
- Airbags - Knee (AS)
- Airbags - Knee (DR)
- Brake hold function
- Collision mitigation braking system
- Collision mitigation throttle control
- Deflation detection system
- Driver SRS airbag (single stage inflation)
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear seat belts with emergency locking retractor (ELR)
- Front centre airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Regenerative braking/deceleration paddle control
- Whiplash lessening front headrests
Security
- Immobiliser
- Mirrors and windows key fob
- Remote central locking with 2 jack knife keys
- Security alarm
- Selectable door unlock
- Smart entry + Smart start
- Superlocking
- Tilt sensors
- Ultrasonic security sensor
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.1 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| CO | 0.106 |
| HC | 0.015 |
| HC+NOx | 0.024 |
| Noise Level dB(A) | 65 |
| NOx | 0.01 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 117 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 142 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 105 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 107 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 100 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1993 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 81 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 96.7 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 54.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 60.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 64.2 |
General
| Generation Mark | 6 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 33E |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.2 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Engine Power - RPM | 5900 |
| Engine Torque - NM | 186 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 117 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 235/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1349 mm |
| Length | 4525 mm |
| Wheelbase | 2604 mm |
| Width | 1880 mm |
| Width (including mirrors) | 2076 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1850 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 760 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 264 l |
| Max. Loading Weight | 376 kg |
| Minimum Kerbweight | 1474 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
