Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Luxury |
| Price | £45,385 |
| Battery Capacity | 34.5 |
| Engine Power - BHP | 428 |
| Acceleration | 5.8 |
| Top Speed | 112 mph |
| Length | 4820 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 1710 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 200 l |
| Minimum Kerbweight | 2185 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Digital instrument cluster
- 3 driving modes Normal, Eco, Sport
- 540 degree panoramic camera with transparent chassis view
- Active noise cancellation
- Adaptive cruise control
- Blind spot detection
- Bluetooth handsfree system
- Corner speed control assist
- DAI Forward Departure System
- Driver monitoring system
- E-call safety system
- Electric power steering
- Emergency lane keep assist
- Event data recorder
- Front and rear parking sensors
- Front collision warning
- Head up Display
- ICA - integrated cruise assist
- Integrated satellite navigation - Live traffic data with wifi hotspot
- Intelligent active speed limit
- Intelligent elude system
- Intelligent speed assist
- Lane control assist
- Lane departure prevention
- Lane departure warning
- Multi-screen connectivity
- Multiple collision defence system
- Online/ Offline smart voice assist
- Power tailgate
- Rear crossing traffic braking
- Rear crossing traffic warning
- Remote engine start
- Remote HVAC start
- Traffic jam avoidance assistant
- Traffic sign recognition
- Wireless Apple CarPlay/Android Auto
- Wireless mobile phone charging - 50w capacity, cooled
Engine/Drivetrain/Suspension
- Continuous damping control (CDC) adaptive suspension
- Independent multi-link rear suspension
Entertainment
- 14-speaker audio system with headrest speakers
- 2 x Front USB, 1 x Type A, 1 x Type C (fast charging)
- 2 x Rear USB, 1 x Type A, 1 x Type C (fast charging)
- Mobile App remote control
- Radio with preset memory
- Sony premium audio system
Exterior Features
- Acoustic laminated glass
- Auto de-fog
- Auto dimming rear view mirror
- Auto wipers
- Automatic headlights
- Body colour door handles
- Decorative exterior lighting effect
- Dual twin exhaust outlets
- Dynamic turn indicators
- Electric retractable door handles
- Electrically adjustable, heated and folding door mirrors with memory, auto-fold and integrated turn indicators
- Frameless front wipers
- Frameless interior mirror
- Front fog lights
- Heated rear window
- High-mount stop lamp
- Intelligent high beam control
- LED daytime running lights
- LED headlights (low/high beam)
- LED rear lights
- One touch window function for all doors
- Panoramic sunroof
- Rear fog lights
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear-mounted towing ball
- Roof rails
- Shark fin antenna
- Side mirror puddle lights
- Single layer roof spoiler
- Windows opening via remote
Interior Features
- 12v power outlet - front
- 2 headrests in 3rd row
- 2nd row heated seats
- 2nd row manual seat back adjustment
- 2nd row seat ventilation
- 3 headrests in 2nd row
- 3rd row 5/5 split-folding seat
- 3rd row manal folding flat
- 4 way adjustable steering column
- 4 way driver lumbar support
- 6 way electric adjustable passenger seat
- 60/40 split folding backrest in 2nd row
- Air quality system
- B-pillar vents
- Centre armrest box illumination
- Cooled ventilated front seats
- Driver and passenger sun visors with vanity mirror
- Drivers 8-way power seat with leg support and memory function
- Drivers seat welcome function
- Dual zone air conditioning with second row outlet
- Front centre armrest with storage (2 x large cups)
- Front headrests
- Front passenger master control switch
- Front reading light
- Glovebox with damping and lighting
- Heated and cooled front centre armrest
- Heated front seats
- Illluminated door sills
- Intelligent A/C mode
- Luggage compartment light
- Metal foot pedals
- Microfiber leather steering wheel
- Multi function steering wheel
- Rear bench armrest with integrated cupholder
- Selectable multi colour ambient lighting
- Single front passenger seat
- Split-folding 3 seat in 2nd row
- Steering wheel paddle-shift
Passive Safety
- 2 x isofix
- 2nd row side airbags
- 3 point seatbelts on all seats
- 5 Star EuroNCAP crash safety
- ABS/EBD
- Auto door lock/unlock on impact
- Autonomous emergency braking
- BAS (Brake Assist System)
- Brake override system (BOS)
- Child locks
- Curtain airbags
- Door opening warning
- Drivers knee airbag
- Dual front airbags
- Electronic parking brake with auto hold
- Electronic Stability Programme
- Front and rear side airbags
- Front centre airbag
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Integrated braking system
- Passenger airbag manual switch off
- Power limited seatbelts with pre-tensioners, height adjustable with CLT
- RSC - Roll stability control
- Traction control system (TCS)
- Tyre pressure monitoring system
- Uphill assist
Security
- Anti theft alarm
- Automatic door locking
- Engine immobiliser
- Keyless start button
- PEPS (passive entry and passive start) with walkaway locking
Trim
- Dark colour interior
Wheels
- 20" Alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 34.5 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 330 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 70 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 20 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 30-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 70 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 70 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 25.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 2.4 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb | 134 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb | 83.3 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Emissions - PHEV
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb | 14 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - PHEV
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Comb | 5.6 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Extra High | 7 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - High | 4.8 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Low | 4.7 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Medium | 5 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Comb | 50.5 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Extra High | 40.4 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - High | 59.2 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Low | 60 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Medium | 56.6 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb | 0.52 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb | 543 |
General
| AdBlue | No |
| Generation Mark | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 81 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 80 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.8 |
| Engine Power - BHP | 428 |
| Engine Torque - NM | 580 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/50 R20 |
| Tyre Size Rear | 245/50 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1710 mm |
| Length | 4820 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
| Width | 1930 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2731 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 738 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 200 l |
| Max. Loading Weight | 546 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2185 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
