Skip advert
Advertisement
- 1.0 1 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr [4 seats]
- 1.0 2 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 2 5dr
- 1.0 2 5dr Auto
- 1.0 Shadow 5dr [4 seats]
- 1.2 Shadow 5dr
- 1.2 Shadow 5dr Auto
- 1.0 X-Line 5dr
- 1.0 X-Line 5dr Auto
- 1.0 GT-line 5dr [4 seats]
- 1.0 GT-line 5dr Auto [4 seats]
- 1.0T GDi GT-line 5dr [4 seats]
- 1.0 GT-Line 5dr
- 1.0 GT-Line 5dr Auto
- 1.0 67 GT-Line 5dr
- 1.0 67 GT-Line 5dr Auto
- 1.0 3 5dr [4 seats]
- 1.0 3 5dr Auto [4 seats]
- 1.0 3 5dr
- 1.0 3 5dr Auto
- 1.0 X-Line S 5dr
- 1.0 X-Line S 5dr Auto
- 1.0 Pure 5dr
- 1.0 Pure 5dr Auto
- 1.0T GDi GT-line S 5dr [4 seats]
- 1.2 GT-line S 5dr
- 1.2 GT-line S 5dr Auto
- 1.0 GT-Line S 5dr
- 1.0 GT-Line S 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | GT-Line |
| Price | £16,330 |
| Engine Power - BHP | 99 |
| Acceleration | 9.9 |
| Top Speed | 112 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| Length | 3595 mm |
| Width | 1595 mm |
| Height | 1485 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 255 l |
| Minimum Kerbweight | 1030 kg |
Driver Convenience
- 8" touchscreen display with RDS and DAB
- Apple car play/Android Auto with voice control
- Emergency call service
- Emergency stop signalling system
- External temperature gauge
- Motor driven power steering
- Reversing camera system with dynamic guidelines (Integrated into centre fascia screen)
- Tachometer
- Trip computer
Entertainment
- 6 speaker audio system
- Bluetooth with music streaming
- Steering wheel mounted controls
- USB ports for connection of a media device
Exterior Features
- Automatic headlight control system
- Bi-function projection headlights
- Black beltline mouldings
- Black grille with silver surround
- Body colour B pillars
- Body colour bumpers
- Body colour mirrors and door handles
- Body colour side sill mouldings
- Day/night rear view mirror
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors with LED indicators lights
- Front and rear electric windows with drivers's auto up/down function
- Front fog lights
- Headlamp levelling
- Heated rear window
- High mount brake light
- LED daytime running lights
- LED rear fog lights
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Speed variable front wipers
- Sports front and rear bumpers with gloss black skid plates twin exhaust
- Tinted glass
- Visible VIN plate
- Welcome and follow-me home light functionality
Interior Features
- 1 x rear coat hook
- 12V power point front
- 2 seat bench in 2nd row
- 3 x passenger assist grips
- 60/40 split/folding 2nd row of seats
- All round height adjustable headrests
- Black and red accents front door armrest
- Centre Console with Storage Box and Sliding Armrest
- Cupholders in centre console
- D-cut steering wheel with red stitching
- Driver and front passenger sunvisor with vanity mirror
- Driver seat height adjust
- Faux leather upholstery
- Front cabin lights
- Glovebox
- High gloss lower centre fascia trim, door armrest and air vents
- ISOFIX Child seat top tethers and anchor fixings
- Leather trimmed steering wheel and gearshift
- Luggage area light
- Luggage area parcel shelf
- Manual air conditioning
- Passenger front seatback pockets
- Satin chrome interior door handles
- Single front passenger seat
- Slide/reclining front seats
- Tilt adjustable steering wheel
Packs
- Advanced Driver Assistance Pack - Picanto
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Automatic unlocking of doors in case of impact
- Dual front airbags
- ESC + BAS + VSM + HAC
- Front passenger airbag cut-off switch
- Front seatbelt height adjusters
- Front seatbelt pretensioners + load limiters
- Hill hold control
- Knee airbags
- Rear child proof door locks
- Seatbelt warning
- Side impact protection
- Torque vectoring brake based and straight line stability (SLS)
- Traction control
- Twin curtain airbags
- Twin front side airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Engine immobiliser
- Folding key
- Locking wheel nuts
- Remote central door locking
Wheels
- 16" alloy GT-Line wheels
- Tyre mobility kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.116 |
| HC | 0.019 |
| Noise Level dB(A) | 70 |
| NOx | 0.026 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 119 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 129 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 119 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 49.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 49.6 |
| WLTP - MPG - High | 64.2 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 58.9 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 64.2 |
| WLTP - MPG - Low | 42.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 40.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 42.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 57.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 57.6 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 79 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 64 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 54 |
| NCAP Safety Assist % | 25 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 9.9 |
| Engine Power - BHP | 99 |
| Engine Power - RPM | 4500 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/45 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/45 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1485 mm |
| Length | 3595 mm |
| Wheelbase | 2400 mm |
| Width | 1595 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Gross Vehicle Weight | 1375 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1010 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 255 l |
| Max. Loading Weight | 345 kg |
| Minimum Kerbweight | 1030 kg |
| No. of Seats | 4 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
