Skip advert
Advertisement
- 1.5 SE 2dr
- 1.5 SE-L 2dr
- 2.0 SE-L 2dr
- 1.5 [132] SE-L 2dr
- 1.5 [132] SE-L 2dr
- 1.5 [132] SE+ 2dr
- 1.5 SE-L Nav 2dr
- 2.0 SE-L Nav 2dr
- 1.5 SE-L Nav 2dr
- 2.0 SE-L Nav 2dr
- 1.5 Icon 2dr
- 1.5 Arctic 2dr
- 1.5 [132] SE-L Nav+ 2dr
- 2.0 [184] SE-L Nav+ 2dr
- 1.5 [132] SE-L Nav+ 2dr
- 2.0 [184] SE-L Nav+ 2dr
- 1.5 Sport 2dr
- 2.0 Sport 2dr
- 1.5 [132] Sport 2dr
- 1.5 [132] Sport 2dr
- 1.5 Sport Nav 2dr
- 2.0 Sport Nav 2dr
- 1.5 Sport Nav 2dr
- 2.0 Sport Nav 2dr
- 2.0 Sport Nav 2dr Auto
- 1.5 [132] Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr
- 1.5 [132] Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr Auto
- 2.0 Sport Recaro 2dr
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr [Safety Pack]
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr [Safety Pack]
- 2.0 [184] Sport Nav+ 2dr Auto [Safety Pack]
- 2.0 Z-Sport 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Nav+ 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Nav+ 2dr Auto
- 1.5 [132] R-Sport 2dr
- 1.5 [132] Sport Venture 2dr
- 2.0 30th Anniversary 2dr
- 1.5 [132] Prime-Line 2dr
- 1.5 [132] Prime-Line 2dr
- 2.0 [184] 100th Anniversary Edition 2dr
- 1.5 [132] Kizuna 2dr
- 1.5 [132] Exclusive-Line 2dr
- 1.5 [132] Exclusive-Line 2dr
- 2.0 [184] Exclusive-Line 2dr
- 2.0 [184] Exclusive-Line 2dr Auto
- 2.0 [184] Exclusive-Line 2dr
- 2.0 [184] Sport Tech 2dr
- 2.0 [184] Sport Tech 2dr
- 2.0 [184] Sport Tech 2dr Auto
- 2.0 [184] GT Sport Tech 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Tech 2dr
- 2.0 [184] GT Sport Tech 2dr Auto
- 2.0 [184] Homura 2dr
- 2.0 [184] Homura 2dr Auto
- 2.0 [184] Homura 2dr
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1496 |
| Trim | SE |
| Price | £18,790 |
| Engine Power - BHP | 131 |
| Acceleration | 8.3 |
| Top Speed | 127 mph |
| Length | 3915 mm |
| Width | 1735 mm |
| Height | 1225 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 130 l |
| Minimum Kerbweight | 1015 kg |
Driver Convenience
- Engine start/stop button
- PAS
- Remote boot release
- Trip computer
- Water temperature gauge
Entertainment
- 4 speakers
- Auxiliary input socket
- MP3 compatible radio/single CD player
- Steering wheel audio controls
- USB/iPod connection
Exterior Features
- Automatic headlamp levelling
- Body colour bumpers
- Body coloured door mirrors
- Coming/leaving home lighting function
- Daytime running lights
- Dual exhaust pipes
- Electric front windows/one touch facility
- Electrically heated door mirrors
- Front intermittent wipers
- LED Headlights
- Premium cloth soft top with integrated heated glass window and soft top cover
Interior Features
- 12V socket
- Air conditioning
- Centre console storage box
- Cloth upholstery
- Cupholders
- Front centre armrest
- Front head restraints
- Height adjustable front seats
- ISOFIX front passenger seat child seat compliance
- Leather gear knob
- Leather handbrake lever
- Leather steering wheel
- Lockable rear storage box
- Sports seats
- Tilt/slide reclining front seats
- Windblocker
Passive Safety
- 3 point ELR front seatbelts with pretensioners
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Dual front airbags
- Fasten seatbelt reminder
- Hill hold assist
- Manual passenger airbag deactivation function
- Side airbags
- Tyre pressure monitor
Security
- Remote central door locking
- Remote keyless entry
- Superlocking
- Thatcham category 1 alarm + immobiliser
Wheels
- 16" Silver alloy wheels
- Tyre puncture repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1496 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.8 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 25E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 80 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 93 |
| NCAP Safety Assist % | 64 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.3 |
| Engine Power - BHP | 131 |
| Engine Power - RPM | 7000 |
| Engine Torque - NM | 150 |
| Engine Torque - RPM | 4800 |
| Top Speed | 127 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/50 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/50 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1225 mm |
| Length | 3915 mm |
| Wheelbase | 2310 mm |
| Width | 1735 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1215 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 130 l |
| Max. Loading Weight | 200 kg |
| Minimum Kerbweight | 1015 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month

Car Deal of the Day: California dreaming in a VW campervan for just £316 a month
The VW California is the king of campers and looks royally good value in our Deal of the Day for 22 May
News
22 May 2026
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
