Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3994 |
| Trim | Luxuary |
| Price | £238,860 |
| Engine Power - BHP | 720 |
| Acceleration | 2.9 |
| Top Speed | 212 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 23.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 276 |
| Length | 4543 mm |
| Height | 1196 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 150 l |
| Minimum Kerbweight | 1419 kg |
Driver Convenience
- 8" touch screen
- Bluetooth connectivity with voice control
- Cruise control
- Emergency call service
- McLaren infotainment system (MIS)
- Navigation system
- On board computer
- PAS
- Service interval indicator
- Speed limiter
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adaptive damping system
- Launch control
Entertainment
- 2 USB ports
- Auxiliary input socket
- DAB Digital radio
- iPod connection
- MP3 player
- Radio/CD
Exterior Features
- 3rd brake light
- Automatic headlamp levelling
- Automatic lighting control
- Carbon fibre monocage
- Electric front windows
- Electric heated folding door mirrors
- Electrochrome anti dazzle rear view mirror
- Follow me home headlights
- LED daytime running lights
- LED headlights with static cornering light
- LED rear lights
- Rear boot
- Zircon silver window surrounds
Interior Features
- Ambient interior lighting
- Dual zone automatic air conditioning
- Electric adjustable and heated sport seats with memory
- Engine Compartment Light
- Front headrests
- Luxury leather upholstery
- Single front passenger seat
- Soft close doors
- Zircon silver and brushed iridium brightwork in seats
Passive Safety
- ABS
- Brake assist function
- Carbon ceramic brakes
- Driver/front passenger airbag
- Driver/front passenger side airbags
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Hill hold assist
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Electronic immobiliser
- Keyless entry and keyless start
- Locking wheel nuts
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 276 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 230 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 209 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 528 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 293 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3994 |
| Compression Ratio | 8.7:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 93 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 73.5 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 23.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 27.7 |
| WLTP - MPG - High | 30.7 |
| WLTP - MPG - Low | 12.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 21.9 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 10 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 2.9 |
| Engine Power - BHP | 720 |
| Engine Power - RPM | 7250 |
| Engine Torque - NM | 770 |
| Engine Torque - RPM | 5500 |
| Top Speed | 212 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 305/30 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1196 mm |
| Length | 4543 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Width (including mirrors) | 2161 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 72 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 150 l |
| Minimum Kerbweight | 1419 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense

Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense
Amongst the variety of Astra variants, the all-electric Sports Tourer is the most appealing
Road tests
1 Apr 2026
