Mercedes-Benz AMG GT Coupe GT 63 S 4Matic+ Premium Plus 4dr Auto
Go toAll Models
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | GT 63 S Premium plus |
| Price | £157,155 |
| Engine Power - BHP | 639 |
| Acceleration | 3.2 |
| Top Speed | 196 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 21.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 298 |
| Length | 5054 mm |
| Width | 1953 mm |
| Height | 1447 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 461 l |
| Minimum Kerbweight | 2135 kg |



