In-depth reviews
Mercedes-Benz AMG GT Coupe GT 63 S 4Matic+ Carbon Edition 4dr [5 Seat] Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | GT 63S Carbon Ed 5st |
| Price | £157,155 |
| Engine Power - BHP | 639 |
| Acceleration | 3.2 |
| Top Speed | 196 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 21.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 298 |
| Length | 5054 mm |
| Width | 1953 mm |
| Height | 1447 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 461 l |
| Minimum Kerbweight | 2135 kg |
Driver Convenience
- 11.9" central display with touchscreen
- 12.3" driver display with AMG specific content
- 360 degree view camera
- AMG DRIVE UNIT in a V8 style, 8 high-resolution display switches, gear selector lever with embossed AMG emblem
- AMG DYNAMIC SELECT - drive programs Comfort, Sport, Sport +, Slippery, Individual and race including Drift mode
- AMG instrument cluster include AMG main menu with RACE TIMER, analogue round dails with 220 mph scale and Super sport display style
- AMG track pace
- Attention assist - Monitors steering behaviour and long journey fatigue
- Blind spot assist with exit warning function
- Cruise control with speedtronic variable speed limiter
- ECO Stop/start function
- GPS aerial
- Head up Display
- Instrument and media display and hybrid features including performance graph, electric range or energy consumption
- MBUX augmented reality for navigation
- MBUX Interior assistant
- MBUX navigation premium
- Mercedes-Benz emergency call system
- PAS
- Rear axle steering
- Remote Services Premium
- Smartphone integration with Apple CarPlay/Android Auto
- Status display for rear seat belts in instrument cluster
- Touchpad integrated into the centre console with clear haptic feedback
- Traffic sign assist
- Traffic Sign Assist, Traffic sign recognition including wrong way warning function and display of posted speed limits in the instrument cluster
- Wireless charging system for mobile devices
Engine/Drivetrain/Suspension
- 80 litre fuel tank
- 8m charging cable for wall box/charging stations
- AC charging 3.7kW
- Active roll stabilisation
- AMG mechanical rear axle limited slip differential lock
- AMG performance 4MATIC+
- AMG RIDE CONTROL + Suspension
- AMG SPEEDSHIFT MCT 9 speed automatic sports transmission
- Front axle lift system
- Petrol Particulate Filter
- Pre-installation for remote and charging services
Entertainment
- Burmester surround sound system
- MBUX multimedia system
- Widescreen cockpit with 12.3" media and driver display
Exterior Features
- Adaptive brake lights
- AMG illuminated door sills with AMG lettering and with exchangeable cover
- AMG Light display
- AMG Performance exhaust, switchable
- AMG specific radiator grille
- Auto headlights
- Body colour bumpers
- Electric windows with pre-safe closing function
- Extendable rear boot spoiler
- Fixed panoramic glass sunroof
- Heat insulating and laminated safety glass windshield
- Heat insulating dark tinted rear and rear side windows
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED tail lights with sequential turn signals
- Magic vision control
- Model designation on the front wings and boot lid
- Multibeam LED headlights with adaptive highbeam assist plus
- Privacy glass
- Radiator fins in black
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear apron diffuser insert in high gloss black
- Rear boot
- Rear side wing doors
- V8 BITURBO lettering on front wings with E Performance logo underneath
Interior Features
- 2 cup holders in front
- 3 seat rear bench
- 3 Stage AMG speed sensitive steering
- Ambient lighting with choice of 64 colour settings
- AMG floor mats with AMG lettering
- AMG illuminated door sills with AMG lettering, PETRONAS colours and exchangeable cover
- AMG sports seats with embossed AMG emblem in the head restraints and bezel in silver chrome with AMG lettering
- AMG steering wheel buttons
- Climatised front seats
- Driver and front passenger seat heating plus
- ENERGIZING air control
- Front and rear headrests
- Glasses stowage compartment
- Glove compartment - lockable, air conditioned and illuminated
- Heated rear seats
- Heated steering wheel
- Multicontour front seat with massage function
- Pull out sun visors with vanity mirror, illuminated and pivotable side window
- Rear outer 3 point seat belts
- Rear seats with folding backrests upto 1.5m tall
- Single front passenger seat
- Stowage compartment in the front with 12V socket and armrest with compartment incl 2 USB ports and SD card slot
- THERMOTRONIC automatic climate control
Packs
- Active multicontour seat package - AMG GT
- Air balance package - AMG GT 63
- AMG Dynamic plus package - AMG GT 55/63
- AMG exterior carbon package with AMG aerodynamics package - AMG GT 63
- AMG Exterior Night package - AMG GT 63
- AMG Track package - AMG GT
- Energizing plus package - AMG GT 63
- Keyless go comfort package - AMG GT
- Load compartment package - AMG GT 43/55/63
- Memory pack - AMG GT 43/55/63
- Mirror package - AMG GT
- Parking package - AMG GT 43/55/63
- Stowage space package - AMG GT
- USB package plus - AMG GT 43/55/63
Passive Safety
- 3 stage electronic stability programme
- Active braking assist with intersecion start-off function
- Airbags - driver and front passenger
- Airbags - kneebag for driver
- Airbags - windowbags
- AMG brake calipers in yellow
- AMG high performance compound brake system
- Anti lock braking system (ABS) with brake assist
- Automatic front passenger airbag deactivation
- Black seat belts
- Bonnet with power domes
- Brake pad wear indicator front brakes
- Child locks on rear doors
- Child presence detection
- Driver and front passenger side airbags combined thorax/pelvis
- Electric parking brake
- Electronic stability programme with acceleration skid control
- First aid kit
- Front and outer rear seats seatbelt pre-tensioners with belt force limiters and automatic belt height adjustment
- Front passenger seat occupancy sensor
- Predictive pedestrian protection
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle
Security
- Alarm system with immobiliser and interior protection -Thatcham category 1
- Guard 360 degree vehicle protection plus
- Keyless Go starting function
- Keyless Go with seamless door handles
- Remote central locking
Wheels
- Summer tyres
- Tirefit tyre sealant kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.448 |
| HC | 0.019 |
| NOx | 0.016 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 298 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 298 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 298 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3982 |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 9 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 21.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 21.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 21.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 23.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 23.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 23.3 |
| WLTP - MPG - High | 25 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 25 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 25 |
| WLTP - MPG - Low | 13.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 13.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 13.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 21.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 21.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 21.4 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.2 |
| Engine Power - BHP | 639 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 2500 |
| Top Speed | 196 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 275/35 R21 |
| Tyre Size Rear | 315/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | CROSS SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1447 mm |
| Length | 5054 mm |
| Wheelbase | 2951 mm |
| Width | 1953 mm |
| Width (including mirrors) | 2069 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Vehicle Weight | 2640 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 461 l |
| Max. Loading Weight | 505 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Minimum Kerbweight | 2135 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.2 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
