Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3982 |
| Trim | GT C 50 Edition |
| Price | £136,660 |
| Engine Power - BHP | 550 |
| Acceleration | 3.7 |
| Top Speed | 197 mph |
| Length | 4551 mm |
| Width | 2007 mm |
| Height | 1288 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 285 l |
| Minimum Kerbweight | 1700 kg |
Driver Convenience
- Attention assist
- Bluetooth interface for hands free telephone
- Collision prevention assist plus
- COMAND HDD navigation with CD/DVD/Radio, media interface, linguatronic, 10GB music register, SD card slot + online
- Contactless boot opening
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport, Sport+ and Individual)
- Multi function trip computer
- Outside temperature gauge
- Parktronic audio/visual front and rear parking aid
- PAS
- Reversing camera
- Service indicator (ASSYST)
Engine/Drivetrain/Suspension
- AMG Ride Control sports suspension with adjustable damping system
- Electronic differential lock
Entertainment
- 2 USB ports
- Bluetooth audio streaming
- Burmester 10 speaker surround sound system
- DAB Digital radio
- Steering wheel mounted remote controls
Exterior Features
- Adaptive brake lights
- AMG bodystyling
- AMG Performance exhaust
- Automatic headlamp activation
- Body colour bumpers
- Chrome exhaust trim
- Designo Magno Paint
- Electric front windows/one touch facility
- Fixed panoramic glass sunroof
- Green tinted glass
- Heated rear window with timer
- High beam assist
- LED Headlights
- LED indicators in door mirrors
- LED tail lights
- Rain sensor windscreen wipers
- Retractable rear boot spoiler
Interior Features
- 12V Accessory socket in centre console
- 2 cupholders in front centre console
- Air quality control system
- AMG aluminium gear shift paddles
- AMG floor mats
- AMG performance seats
- Dinamica microfibre roof lining - Black
- Exclusive Nappa Style leather upholstery
- Front centre armrest
- Heated front seats
- Illuminated door sills
- Integrated front head restraints
- Interior light
- Load compartment cover
- Lockable/illuminated glovebox
- Storage compartment in centre console
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- THERMOTRONIC automatic climate control
- Vertical load restraining net
Packs
- AMG Night pack - AMG GT
- Memory pack - AMG GT
- Mirror pack - AMG GT
Passive Safety
- ABS with Brake Assist
- Adaptive brake system
- AMG brake calipers in red
- Auto hold function
- Black seat belts
- Driver and passenger airbags
- Drivers knee airbag
- Electronic parking brake
- ESP with ASR
- Front passenger airbag deactivation
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger knee airbag
- Silver seat belts
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Alarm system/interior protection/immobiliser
- Keyless Go access/ignition system
- Remote central locking
Trim
- Black chrome trim
Wheels
- 19" front / 20" rear forged AMG Performance cross spoke black chrome alloy wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.191 |
| HC | 0.035 |
| NOx | 0.017 |
| Particles | 0.0003 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3982 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.7 |
| Engine Power - BHP | 550 |
| Engine Power - RPM | 5750 |
| Engine Torque - NM | 680 |
| Engine Torque - RPM | 1900 |
| Top Speed | 197 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 275/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 325/30 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | CROSS SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1288 mm |
| Length | 4551 mm |
| Wheelbase | 2630 mm |
| Width | 2007 mm |
| Width (including mirrors) | 2075 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 75 |
| Gross Vehicle Weight | 1890 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 285 l |
| Max. Loading Weight | 190 kg |
| Minimum Kerbweight | 1700 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range

Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range
From the 208 to the 5008, Peugeot has rethought its pricing to make its range “more accessible than ever”
News
28 May 2026
