Mercedes-Benz GLC Coupe GLC 400d 4Matic AMG Line Premium + 5dr 9G-Tronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2925 |
| Trim | AMG Line premium Pls |
| Price | £59,870 |
| Engine Power - BHP | 330 |
| WLTP - MPG - Comb | 37.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 175 |
| Length | 4729 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 1586 mm |
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 175 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 175 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 175 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2925 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 9 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 37.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 37.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 37.7 |
| WLTP - MPG - High | 44.1 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 44.1 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 44.8 |
| WLTP - MPG - Low | 27.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 27.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 27.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 36.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 36.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 36.2 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 83 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 330 |
| Engine Power - RPM | 3600 |
| Engine Torque - NM | 700 |
| Engine Torque - RPM | 1200 |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 285/40 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1586 mm |
| Length | 4729 mm |
| Wheelbase | 2873 mm |
| Width | 1930 mm |
| Width (including mirrors) | 2096 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 66 |
| Max. Roof Load | 75 |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain

New car discounts as high as 54 per cent have landed in Britain
Mike Rutherford thinks Toyota has declared war on its rivals through price discounts.
Opinion
25 May 2026
New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech

New Skoda Fabia facelift to transform sensible supermini with more style and hybrid tech
Skoda’s sensible hatch was due to be axed by 2027, but now it’s here to say and is due to be updated as the brand works to keep its petrol-powered car…
News
25 May 2026
Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original

Citroen 2CV to return: a £13k EV city car honouring the iconic original
Citroen has finally confirmed the long-rumoured revival of its famous 2CV and our exclusive images show what it could look like
News
23 May 2026
