Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Explore |
| Price | £10,135 |
| Engine Power - BHP | 106 |
| Acceleration | 10.9 |
| Top Speed | 108 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 42.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 152 |
| Length | 4055 mm |
| Width | 1729 mm |
| Height | 1509 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 285 l |
| Minimum Kerbweight | 1170 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth connection
- Headlamp on warning buzzer
- Multi function trip computer
- PAS
- Remote fuel flap release
Entertainment
- 2 front speakers with woofer
- Radio + AUX / USB
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Body colour bumpers
- Electric front/rear windows/one touch facility
- Electrically adjustable door mirrors
- Follow me home headlights
- Front intermittent wipers
- Halogen projector headlights
- LED centre brake light
- LED daytime running lights
- Rear wiper
Interior Features
- 12V socket
- 6 speed ventilation system
- 60/40 split folding rear seat
- Boot space lamp
- Driver 4-way adjustable seat
- Driver's footrest
- Fabric upholstery
- Front and rear cup holders
- Front headrests
- Front interior lamp with reading lamps and time delay
- Front sun visors
- Passenger 4-way adjustable seat
- Rear headrests
- Seat back pockets
- Tilt adjustable steering column
Passive Safety
- 2 x adjustable rear head rests
- 3x3 point rear seatbelts
- Airbags - Twin front, side and curtain
- Driver seatbelt warning indicator
- Front disc brakes and rear drum brakes
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Hill launch assist
- Passenger seatbelt warning indicator
- Rear child locks
- Rear ISOFIX child-seat upper tether & lower anchor
- Side impact beams
- Stability control system (SCS) including ABS, EBD, EBA, CBC
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm & Engine Immobiliser
- Central door locking
- Speed sensitive door locking
Wheels
- 14" steel wheels with plastic wheel trims
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 152 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 165 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 184 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 137 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 42.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 38.9 |
| WLTP - MPG - High | 48.4 |
| WLTP - MPG - Low | 35 |
| WLTP - MPG - Medium | 46.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 7E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.9 |
| Engine Power - BHP | 106 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 137 |
| Engine Torque - RPM | 4500 |
| Top Speed | 108 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/70 R14 |
| Tyre Size Rear | 185/70 R14 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 14" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1509 mm |
| Length | 4055 mm |
| Wheelbase | 2520 mm |
| Width | 1729 mm |
| Width (including mirrors) | 1912 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 48 |
| Gross Vehicle Weight | 1685 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1262 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 285 l |
| Max. Loading Weight | 515 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 200 |
| Minimum Kerbweight | 1170 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026



