Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | Acenta Premium [Nav] |
| Price | £27,095 |
| Battery Capacity | 1.2 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Acceleration | 10.1 |
| Top Speed | 103 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 58.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 109 |
| Length | 4210 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1593 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 354 l |
| Minimum Kerbweight | 1331 kg |
Driver Convenience
- 7" full colour TFT screen combimeter
- Cruise control + speed limiter
- e-Pedal step
- Emergency and breakdown call
- EV mode selector
- Intelligent driver alert system
- Intelligent lane intervention
- Lane departure warning system
- Nissan connect 12.3" touch screen entertainment system
- Nissan connect nav with TomTom traffic
- Nissan connect services and Wifi connection
- Outside temperature sensor
- Power Steering
- Rear view camera
- Stop/start button
- Traffic sign recognition
- Trip computer
- Voice recognition
- Wireless Apple CarPlay and Google Android auto
Entertainment
- 2 X Rear console USB port
- 4 speakers
- Bluetooth system, USB, Aux-in and 12V socket
- DAB Digital radio
Exterior Features
- Automatic hazard signal with emergency stop signal
- Body colour door handles
- Electrically adjustable door mirrors with integrated indicators
- Follow me home headlights
- Front and rear electric window with one touch driver window
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED headlamps
- LED rear fog lamp
- LED rear lamps
- Pearl black door mirrors
- Rear side wing doors
- Rear spoiler
- Rear wiper
- Shark fin roof antenna in solid Black
- Three blink turn signal
Interior Features
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Cloth upholstery
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front and rear cabin lights
- Front armrest
- Front door pockets with bottle holders
- Front head restraints
- Height adjustable driver's seat
- Internal chrome door handles
- Luggage space lighting
- Monoform sporty seats
- Multifunction steering wheel
- Rear door bottle holders
- Single front passenger seat
- Telescopic steering wheel adjustment
- Two cupholders in front centre console
- Two rear isofix child seat anchorage points with top tether
- Welcome light and console tray ambient lighting
Passive Safety
- ABS with EBD and brake assist
- Active ride control
- Active Trace Control
- Driver and passenger airbags
- Driver and passenger side airbags
- Electric handbrake with auto hold function
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front and rear curtain airbags
- Height adjustable seatbelts
- Hill start assist
- Intelligent emergency braking with pedestrian and cyclist recognition
- Rear door child safety locks
- Seatbelt reminder for driver/front passenger and rear seats
- Three 3 point rear seatbelts
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
- VDC Dynamic Vehicle Control
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- 17" Sakura Flex wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.2 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 66 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 109 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 129 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 97 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 106 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 93 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 78 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 83.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 58.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 49.6 |
| WLTP - MPG - High | 65.7 |
| WLTP - MPG - Low | 60.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 67.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 94 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 81 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.1 |
| Engine Power - BHP | 143 |
| Engine Power - RPM | 5600 |
| Engine Torque - NM | 205 |
| Engine Torque - RPM | 3600 |
| Top Speed | 103 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | SAKURA |
| Wheel Type | 17" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1593 mm |
| Length | 4210 mm |
| Wheelbase | 2636 mm |
| Width | 1800 mm |
| Width (including mirrors) | 1983 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 1810 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1237 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 354 l |
| Max. Loading Weight | 479 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 500 |
| Minimum Kerbweight | 1331 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
