Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6751 |
| Trim | Not Available |
| Price | £379,800 |
| Engine Power - BHP | 571 |
| Acceleration | 5.1 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 341 |
| Length | 5762 mm |
| Width | 2018 mm |
| Height | 1646 mm |
| Minimum Kerbweight | 2560 kg |
Driver Convenience
- Emergency call service
- Parking distance sensors front and rear
- PAS
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adjustable air suspension
- Double wishbone suspension
- Electronic Damper Control (EDC-K)
- Multi-link rear suspension
Entertainment
- Auxiliary input socket
- USB connection
Exterior Features
- Auto dipping door mirrors
- Climate comfort windscreen and glass
- Electric folding and heated door mirrors
- Electric heated windows
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED third brake light
- Polished metal fuel filler cap
- Rear boot
- Rear side wing doors
Interior Features
- 3 individual rear seats
- Front and rear headrests
- Single front passenger seat
Packs
- Smokers pack - Phantom
Passive Safety
- 3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Cornering brake control (CBC)
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Electric child locks
- Electronic parking brake
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 341 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 356 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 341 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 289 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 263 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 302 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 286 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 636 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 628 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 379 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 366 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 6751 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 18 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 18.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 22.2 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 24.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 21.2 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 22.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 10.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 10.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 16.9 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 17.4 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 5.1 |
| Engine Power - BHP | 571 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 1700 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | RUN FLAT TYRES |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1646 mm |
| Length | 5762 mm |
| Wheelbase | 3552 mm |
| Width | 2018 mm |
Weight and Capacities
| Minimum Kerbweight | 2560 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.09 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
