Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6751 |
| Trim | Not Available |
| Price | £451,800 |
| Engine Power - BHP | 571 |
| Acceleration | 5.2 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 344 |
| Length | 5982 mm |
| Width | 2018 mm |
| Height | 1656 mm |
| Minimum Kerbweight | 2610 kg |
Driver Convenience
- Emergency call service
- Parking distance sensors front and rear
- PAS
Engine/Drivetrain/Suspension
- Adjustable air suspension
- Double wishbone suspension
- Electronic Damper Control (EDC-K)
- Multi-link rear suspension
Entertainment
- Auxiliary input socket
- USB connection
Exterior Features
- Auto dipping door mirrors
- Climate comfort windscreen and glass
- Electric folding and heated door mirrors
- Electric heated windows
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED third brake light
- Polished metal fuel filler cap
- Rear boot
- Rear side wing doors
Interior Features
- 3 individual rear seats
- Front and rear headrests
- Single front passenger seat
Packs
- Smokers pack - Phantom
Passive Safety
- 3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Cornering brake control (CBC)
- DSTC-Dynamic Stability and Traction Control
- Electric child locks
- Electronic parking brake
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 344 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 361 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 344 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 296 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 267 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 307 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 289 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 634 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 625 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 384 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 369 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 6751 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 17.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 18.6 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 21.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 23.9 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 20.9 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 22.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 10.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 10.3 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 16.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 17.3 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 5.2 |
| Engine Power - BHP | 571 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 1700 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | RUN FLAT TYRES |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1656 mm |
| Length | 5982 mm |
| Wheelbase | 3772 mm |
| Width | 2018 mm |
Weight and Capacities
| Minimum Kerbweight | 2610 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.77 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
