Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | SE |
| Price | £35,030 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.7 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 40.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 157 |
| Length | 4735 mm |
| Width | 1839 mm |
| Height | 1658 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 230 l |
| Minimum Kerbweight | 1590 kg |
Driver Convenience
- 'Lights On' Reminder warning buzzer
- 10.25" digital cockpit with multi function display
- Adaptive cruise control with speed limiter
- Bluetooth audio streaming with handsfree system
- Digital clock
- e-Call (emergency call)
- Front assist city emergency braking and pedestrian protection
- Full Link Smartphone Integration with Mirror Link, Apple Car Play, Google Android Auto
- Lane assist
- Low fuel warning light
- Outside temperature gauge
- Power assist steering
- Rear parking sensor
- RPM counter
- Seat connect with safety, service, remote and online
- SEAT Drive profile-4 different modes, progressive steering, 4Drive versions with off-road/snow, steering response, throttle response, gear shifts mode
- Tailgate
- Trip computer
- Wash water level indicator
Engine/Drivetrain/Suspension
- Comfort suspension
- XDS electronic differential lock
Entertainment
- Media system with 8.25" colour touchscreen with proximity sensor, DAB, AM/FM Radio, 3 USB (type C), Aux-in, 8 speakers, SD card
- Steering wheel mounted audio/telephone controls
- USB (type C) cable for Apple and Android compatibility
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlights with automatic coming and leaving home function
- Automatic headlight adjustment
- Black bumpers
- Black roof rails
- Black window trims
- Body colour door mirrors and handles
- Chrome front grille frame
- Coast to coast lighting
- Electric front/rear windows
- Electrically adjustable and folding door mirrors
- Exterior black mouldings
- Front halogen fog lights with cornering function
- Fuel door linked to central locking
- Full LED headlights with LED rear lights
- Heated door mirrors
- Hidden exhaust pipe
- LED daytime running lights
- LED licence plate lighting
- LED third brake light
- Rain sensing wipers
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Welcome lighting
Interior Features
- 2 individual 3rd row seats
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 zone climate control
- Ambient spot lighting and front footwell illumination
- Black interior roof
- Centre armrest in front with air outlet in rear
- Comfort front seats
- Driver and passenger sunvisor with covered and illuminated mirror
- Driver/passenger lumbar adjustment
- Easy fold rear seat system - second and third row
- Forward and backward adjustable seats 2nd row
- Four cargo rings in the boot
- Front cupholders
- Front seat back storage pockets
- Gear shift indicator
- Height adjustable driver's seat
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable passenger seat
- Illuminated boot
- Illuminated glovebox
- Instrument lighting with brightness control
- ISOFIX points in outer 2nd row seats and front passenger seat with top tether anchorage points
- Leather gear knob
- Leather wrapped multifunction steering wheel
- Luggage compartment floor with split function
- Olot cloth upholstery
- Rear armrest and easy back seat release mechanism from boot
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
- Sliding boot cover
- Three 12V sockets
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS
- Active front head restraints
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electronic parking brake with auto hold
- Electronic stability control
- Front passenger airbag deactivation
- Front side airbags
- Hill hold control
- Manual rear child locks
- Seatbelt reminders for all seats
- Tiredness recognition system
- Traction control
- Two curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Locking wheel bolts
- Power locking and remote control with two foldable keys and opening boot selector
Trim
- Chrome interior detailing - door and dashboard decorative inserts
Wheels
- 17" Dynamic alloy wheels v37/1
- Tool kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.024 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 157 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 172 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 157 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 162 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 136 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 197 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 153 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85.9 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 40.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 37.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 40.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 39.2 |
| WLTP - MPG - High | 47.1 |
| WLTP - MPG - Low | 32.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 41.5 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 97 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 79 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.7 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | DYNAMIC |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1658 mm |
| Height (including roof rails) | 1665 mm |
| Length | 4735 mm |
| Wheelbase | 2790 mm |
| Width | 1839 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2380 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 700 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 230 l |
| Max. Loading Weight | 790 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1590 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
