Skip advert
Advertisement
- 1.2 Dualjet SZ3 5dr
- 1.2 Dualjet SHVS SZ3 5dr
- 1.0 Boosterjet SZ-T 5dr
- 1.2 Dualjet SHVS SZ-T 5dr
- 1.2 Dualjet 83 12V Hybrid SZ-T 5dr
- 1.2 Dualjet 83 12V Hybrid SZ-T 5dr Auto
- 1.0 Boosterjet SHVS SZ5 5dr
- 1.2 Dualjet SHVS SZ5 ALLGRIP 5dr
- 1.0 Boosterjet SZ5 5dr Auto
- 1.2 Dualjet 83 12V Hybrid SZ5 5dr
- 1.2 Dualjet 83 12V Hybrid SZ5 ALLGRIP 5dr
- 1.2 Dualjet 83 12V Hybrid SZ5 5dr Auto
- 1.2 Dualjet 83 12V Hybrid SZ-L 5dr
- 1.4 Boosterjet Sport 5dr
- 1.4 Boosterjet 48V Hybrid Sport 5dr
- 1.2 Mild Hybrid Motion 5dr
- 1.2 Mild Hybrid Motion 5dr CVT
- 1.2 Mild Hybrid Ultra 5dr
- 1.2 Mild Hybrid Ultra 5dr CVT
- 1.2 Mild Hybrid Ultra ALLGRIP 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1242 |
| Trim | SZ3 |
| Price | £13,319 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Acceleration | 11.9 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 115 |
| Length | 3840 mm |
| Width | 1735 mm |
| Height | 1495 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 265 l |
| Minimum Kerbweight | 890 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth hands free telephone connection
- Digital clock
- Door ajar warning lamp
- Fuel consumption screen
- Lights on warning
- Low fuel level warning light
- Outside temperature display
- PAS
- Remote fuel cap release
- Tachometer
- Trip computer
Entertainment
- 4 speakers
- Auxiliary input socket
- Bluetooth audio streaming
- DAB Digital radio
- Radio/CD + MP3
- Steering wheel audio controls
- USB interface
Exterior Features
- 'Guide me home' headlamps
- 2 speed wipers+intermittent wipe
- Automatic headlights
- Black coloured A & B pillars
- Body colour door mirrors and handles
- Body coloured bumpers
- Electric door mirrors
- Electric front windows + drivers one touch
- Halogen multi-reflector headlamps
- Headlamp levelling
- Heated door mirrors
- High mounted stop lamp
- LED daytime running lights
- Rear fog lights
- Rear privacy glass
- Rear wiper
- Tinted glass
Interior Features
- 3 cupholders
- 3 spoke leather covered steering wheel
- 60/40 split rear seats
- Accessory socket
- Air conditioning
- Centre console storage
- Centre lower box
- Chrome handbrake release button
- Chrome inside door opener
- Chrome interior door handles
- Cloth seat trim
- Door pockets with bottle holder
- Driver/passenger sunvisors with ticket holders + vanity mirrors
- Front head restraints
- Front map light
- Front passenger side assist grip
- Gear shift indicator
- Glovebox
- Height adjustable driver's seat
- Isofix
- Luggage area lamp
- Neck rests to rear seats
- Passenger seat back pocket
- Pollen filter
- Rear head restraints
- Storage area with lid
- Tilt adjustable steering wheel
- Top tether anchor plate for isofix child seat
Passive Safety
- 3 point ELR seatbelts for centre seat
- 3 point ELR seatbelts front and rear
- ABS+EBD+Brake assist
- Curtain airbags
- Driver airbag
- ESP + traction control
- Foot protecting brake and clutch pedals
- Front and rear seatbelt reminder
- Front passenger airbag deactivation
- Front seatbelt pretensioners with force limiters
- Height adjustable front seatbelts
- Passenger airbag
- Rear child proof door locks
- Rear seatbelts with pre-tensioners and load limiters
- Seatbelt warning lamp and buzzer
- Side airbags
- Side impact protection beams
- Tyre pressure monitor
Security
- Deadlocks
- Freewheeling key cylinders
- Immobiliser
- Light - on and Key in reminder
- Remote central locking
Trim
- White instrument panel and front door trim
Wheels
- 15" steel wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 115 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1242 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 55.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 55.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 55.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 50.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 50.7 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 50.7 |
| WLTP - MPG - High | 64.3 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 64.3 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 64.3 |
| WLTP - MPG - Low | 46.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 46.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 46.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 60.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 60.2 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 60.2 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 83 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 69 |
| NCAP Safety Assist % | 25 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.9 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 120 |
| Engine Torque - RPM | 4400 |
| Top Speed | 111 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 175/65 R15 |
| Tyre Size Rear | 175/65 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 15" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1495 mm |
| Length | 3840 mm |
| Wheelbase | 2450 mm |
| Width | 1735 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 37 |
| Gross Vehicle Weight | 1365 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 579 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 265 l |
| Max. Loading Weight | 475 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 890 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
