Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | [LHD/6 Seat] |
| Price | £111,870 |
| Engine Power - BHP | 670 |
| Acceleration | 3.8 |
| Top Speed | 155 mph |
| Length | 5057 mm |
| Width | 1999 mm |
| Height | 1680 mm |
Driver Convenience
- Emergency call service
- PAS
Exterior Features
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Rear side wing doors
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 2 separate seats in 2nd row
- 2 separate seats in 3rd row
- 3rd row head restraints
- Front head restraints
- Single front passenger seat
Packs
- Tow pack - Model X
Passive Safety
- Child locks on rear doors
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 250 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 150000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 19.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High | 20.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High | 15.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low | 13.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium | 14 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High | 3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High | 4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low | 4.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium | 4.4 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 707 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 576 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 439 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 358 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 70 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 3.8 |
| Engine Power - BHP | 670 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 255/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 275/45 R20 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1680 mm |
| Length | 5057 mm |
| Wheelbase | 2965 mm |
| Width | 1999 mm |
| Width (including mirrors) | 2271 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2415 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 6 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK

New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK
A new, high-end, high powered seven-seat SUV is coming from the Chinese brand, with punchy pricing
News
19 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Prices have dropped for the best-selling Renault 5, and it’s our Deal of the Day for 20 May.
News
20 May 2026
