Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | [LHD/7 Seat] |
| Price | £108,970 |
| Engine Power - BHP | 670 |
| Acceleration | 3.8 |
| Top Speed | 155 mph |
| Length | 5057 mm |
| Width | 1999 mm |
| Height | 1680 mm |
Driver Convenience
- Emergency call service
- PAS
Exterior Features
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Rear side wing doors
Interior Features
- 2 separate seats in 3rd row
- 3 rear head restraints
- 3 seat bench in 2nd row
- 3rd row head restraints
- Front head restraints
- Single front passenger seat
Packs
- Tow pack - Model X
Passive Safety
- Child locks on rear doors
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 250 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 150000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 19.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High | 20.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High | 15.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low | 13.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium | 14 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High | 3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High | 4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low | 4.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium | 4.4 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 707 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 576 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 439 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 358 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 70 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 3.8 |
| Engine Power - BHP | 670 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 255/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 275/45 R20 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1680 mm |
| Length | 5057 mm |
| Wheelbase | 2965 mm |
| Width | 1999 mm |
| Width (including mirrors) | 2271 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2415 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 7 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
