Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Plaid [LHD/6 Seat] |
| Price | £115,570 |
| Engine Power - BHP | 1020 |
| Acceleration | 2.5 |
| Top Speed | 163 mph |
| Length | 5057 mm |
| Width | 1999 mm |
| Height | 1680 mm |
Driver Convenience
- Emergency call service
- PAS
Exterior Features
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Rear side wing doors
Interior Features
- 2 rear head restraints
- 2 separate seats in 2nd row
- 2 separate seats in 3rd row
- 3rd row head restraints
- Front head restraints
- Single front passenger seat
Packs
- Tow pack - Model X
Passive Safety
- Child locks on rear doors
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 250 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 150000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 20.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High | 22.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High | 16.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low | 15.3 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium | 15.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High | 2.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low | 4.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium | 4.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 648 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 543 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 403 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 337 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 70 |
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 4 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 2.5 |
| Engine Power - BHP | 1020 |
| Top Speed | 163 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Tyre Size Front | 255/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 275/45 R20 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1680 mm |
| Length | 5057 mm |
| Wheelbase | 2965 mm |
| Width | 1999 mm |
| Width (including mirrors) | 2271 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2539 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2250 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 6 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
