Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2487 |
| Trim | Design |
| Price | £32,945 |
| Battery Capacity | 1.46 |
| Engine Power - BHP | 218 |
| Acceleration | 8.3 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
| Length | 4885 mm |
| Width | 1840 mm |
| Height | 1445 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 524 l |
| Minimum Kerbweight | 1595 kg |
Driver Convenience
- 7" TFT multi information display
- Adaptive cruise control
- Bluetooth connectivity
- eCall emergency call system
- Front parking sensors
- Lane trace assist with sway warning function
- Low screen washer fluid warning
- Navigation system
- Power assist steering
- Push button start
- Rear parking sensors
- Reversing camera
- Road sign assist - RSA
- Smartphone integration compatible with Apple CarPlay and Android Auto
- Telephone switch on steering wheel
- Voice recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- McPherson strut front suspension
- Vehicle Stability Control (VSC)
Entertainment
- 6 speakers
- Audio switch on steering wheel
- Aux-in connector
- DAB digital audio broadcast
- Toyota touch 2 multimedia System with 7" Screen display
- USB connector
- Wi-fi connectivity
Exterior Features
- Anti-jam protection on power windows
- Auto dimming electrochrome rear view mirror
- Automatic headlights
- Automatic high beam - AHB
- Automatically retractable door mirrors
- Black lower front grille
- Body colour front and rear bumpers
- Body coloured door handles
- Body coloured door mirrors
- Electric heated door mirrors
- Front and rear power windows
- Headlight cleaners
- LED daytime running lamp
- LED fog lights
- LED headlight (low)
- LED rear brake lights
- LED rear combination lights
- LED rear light guide
- LED Turning signal
- Light remind warning with auto cut off
- Manual headlight levelling
- Manually adjustable rear view mirror
- Noise reduction layer on windshield
- Power adjustable door mirrors
- Rain repellent door mirrors
- Rear boot
- Rear side wing doors
- Rear window defogger
- Shark fin antenna
- Third brake light
- Time adjustment on intermittent wiper
- Turn indicators in side mirrors
- UV-filter on driver and passenger windows
- Water repellent driver and front passenger windows
Interior Features
- 12V connector
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke leather steering wheel
- 60/40 split folding rear seat
- Ambient lighting in front cupholders
- Ambient lighting on front and rear door handle
- Boot light
- Carpet mats
- Clean air filter
- Driver and passenger seatback pockets
- Driver and passenger sun visor with mirror and light
- Dual zone automatic air conditioning
- Front and rear door pockets
- Front cupholders x 2
- Front footwell lights
- Front head restraints
- Front overhead assist grips
- Front personal lights
- Gear shift indicator
- Glovebox light
- Heated driver and front passenger seats
- Humidifying Nanoe air purifier
- Illuminated entry system
- Leather shift lever
- Leather upholstery
- LED centre room light
- Lockable glovebox
- Manual telescopic steering wheel
- Manual tilt adjustable steering wheel
- Power adjustable lumbar support on driver seat
- Power adjustable lumbar support on front passenger seat
- Power height adjustable driver seat
- Power height adjustable front passenger seat
- Power reclining driver seat
- Power reclining front passenger seat
- Power sliding driver seat
- Power sliding front passenger seat
- Rear armrest
- Rear cupholders
- Rear overhead assist grips
- Rear passenger 2.1 amp power outlet
- Rear passenger coat hooks (2)
- Rear passenger personal lights
- Satin chrome interior door handles
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Acoustic vehicle alerting system
- Anti lock braking system + Electronic brake force distribution
- Child safety door lock
- Electronic parking brake
- Front seatbelt reminder
- HAC - Hill start assist control
- Manual on/off switch for airbag
- Pre-collision system - collision avoidance braking
- Supplemental restraint system (SRS) airbags - 7 airbags including driver, front passenger, curtain, side and knee airbags
- Toyota safety sense 2
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm immobilizer + siren + sensor + Thatcham lock
- Power door locks
- Speed detecting automatic door lock
Trim
- Black centre console
Wheels
- 17" 9 spoke alloy wheels
- Temporary spare wheel
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.46 |
| Battery Type | Nickel-Metal Hydride |
Emissions - ICE
| CO | 0.15 |
| HC | 0.019 |
| NOx | 0.002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 143 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 107 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 113 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 107 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 141 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 107 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 112 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 107 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2487 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 87.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 103.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 50.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 47.9 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 47.9 |
| WLTP - MPG - High | 60.1 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 56.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 60.1 |
| WLTP - MPG - Low | 47.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 45.6 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 47.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 60.1 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 57.6 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 60.1 |
General
| Generation Mark | 8 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 32D |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.3 |
| Engine Power - BHP | 218 |
| Engine Power - RPM | 5700 |
| Engine Torque - NM | 221 |
| Engine Torque - RPM | 3600 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 9 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1445 mm |
| Length | 4885 mm |
| Wheelbase | 2825 mm |
| Width | 1840 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2100 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 524 l |
| Max. Loading Weight | 505 kg |
| Minimum Kerbweight | 1595 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
