Skip advert
Advertisement
- 2.0 CDTi Design 4dr
- 2.0 CDTi [140] ecoFLEX Design 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Design 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Design 4dr [Start Stop]
- 1.5 Turbo D Design 5dr
- 1.5 Turbo D Design 5dr Auto
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Design Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Design Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX SE 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX SE 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX SRi 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX SRi 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] SRi 4dr Auto
- 2.0 CDTi [140] ecoFLEX Tech Line 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Tech Line 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Tech Line 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX SRi Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX SRi Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] SRi Nav 4dr Auto
- 1.5 Turbo D SRi Nav 5dr
- 1.5 Turbo D SRi Nav 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] SRi Nav 5dr
- 2.0 Turbo D [174] SRi Nav 5dr Auto
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Elite 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Elite 4dr [Start Stop]
- 1.5 Turbo D SE Nav 5dr
- 1.5 Turbo D SE Nav 5dr Auto
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Elite Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Elite Nav 4dr [Start Stop]
- 1.5 Turbo D SE Edition 5dr
- 1.5 Turbo D SE Edition 5dr Auto
- 1.5 Turbo D SRi VX-Line Nav 5dr
- 1.5 Turbo D SRi VX-Line Nav 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 SRi VX-Line Nav 5dr Auto
- 1.5 Turbo D Ultimate Nav 5dr
- 1.5 Turbo D Ultimate Nav 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] Ultimate Nav 5dr
- 2.0 Turbo D [174] Ultimate Nav 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Ultimate Nav 5dr Auto
- 1.5 Turbo D SRi Premium 5dr
- 1.5 Turbo D SRi Premium 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] SRi Premium 5dr
- 2.0 Turbo 200 Sri Premium 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] SRi Premium 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] SRi Vx-line Nav 5dr
- 2.0 Turbo D [174] SRi Vx-line Nav 5dr Auto
- 1.5 Turbo D GS Line 5dr
- 1.5 Turbo D GS Line 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] GS Line 5dr
- 2.0 Turbo 200 GS Line 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] GS Line 5dr Auto
- 2.0 Turbo 230 AWD GSI 5dr Auto
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1956 |
| Trim | SRi |
| Price | £21,494 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Acceleration | 9.5 |
| Top Speed | 136 mph |
| Length | 4842 mm |
| Width | 1856 mm |
| Height | 1498 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 500 l |
Driver Convenience
- Bluetooth + USB
- Door/boot open warning light
- Exterior temperature gauge
- Low fuel level warning light
- Oil level gauge
- PAS
- Rev counter
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Lowered and uprated sports suspension
Entertainment
- DMB digital radio
- Steering wheel mounted audio controls
Exterior Features
- Automatic lighting control
- Body colour bumpers
- Body colour electric adjustable heated door mirrors
- Electric front windows + drivers one touch
- Electric headlight beam leveling
- Electric rear windows with anti pinch facility
- Extra tinted glass in rear windows and tailgate
- Follow me home headlights
- Front fog lights
- Heated rear windscreen
- Integrated fuel filler cap
- LED daytime running lights
- Tinted glass including windscreen
Interior Features
- 12V accessory power point in centre console
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 spoke leather sports steering wheel
- 4 way electrically adjustable lumbar support for drivers seat
- 60/40 split folding rear seat
- Active safety front seat head restraints
- Additional storage compartment in boot
- Air recirculation system
- Anti submarining seats
- Boot lashing points
- Centre console with armrest
- Chrome inner door handles
- Delay courtesy light function
- Driver/passenger reading lights
- Driver/passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Electric height adjustable driver seat
- Footwell illumination
- Front seat back map pockets
- Fully adjustable front headrests
- Height adjustable outer rear head restraints
- Height/reach adjust steering wheel
- Illuminated boot
- Interior courtesy light operated by all doors
- ISOFIX on front passenger and rear outer seats
- Leather gear knob
- Lidded front door storage with drinks holder + armrest
- Lidded glovebox
- Parcel shelf
- Pollen filter
- Rear courtesy lights
- Rear door pockets with bottle holders
- Rear passenger heating ducts
- Reclining front seats
- Sports pedals
Passive Safety
- ABS
- Brake assist function
- CSC - Cornering stability control
- Driver/passenger 2 stage auto adaptive airbags
- Electronic parking brake
- Electronic Stability Programme
- Front and rear outer seat belt pre-tensioners
- Front lateral airbags
- Full size curtain airbags
- Height adjustable front seatbelts
- Hill start assist
- Manual passenger airbag deactivation function
- Seatbelt reminder for driver and front passenger
- Three 3 point rear seatbelts
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Remote central deadlocking
- Remote security alarm system
Trim
- Diamo black inserts on facia and doors
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 5 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1956 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 94 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 79 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 40 |
| NCAP Safety Assist % | 71 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 60 |
| Timing Belt Interval Mileage | 100000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.5 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Engine Power - RPM | 4000 |
| Engine Torque - NM | 350 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 136 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 225/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 7 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1498 mm |
| Length | 4842 mm |
| Wheelbase | 2737 mm |
| Width | 1856 mm |
| Width (including mirrors) | 2084 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2130 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1015 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 500 l |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
