Skip advert
Advertisement
- 2.0 CDTi Design 4dr
- 2.0 CDTi [140] ecoFLEX Design 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Design 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Design 4dr [Start Stop]
- 1.5 Turbo D Design 5dr
- 1.5 Turbo D Design 5dr Auto
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Design Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Design Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX SE 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX SE 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX SRi 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX SRi 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] SRi 4dr Auto
- 2.0 CDTi [140] ecoFLEX Tech Line 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Tech Line 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Tech Line 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX SRi Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX SRi Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [163] SRi Nav 4dr Auto
- 1.5 Turbo D SRi Nav 5dr
- 1.5 Turbo D SRi Nav 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] SRi Nav 5dr
- 2.0 Turbo D [174] SRi Nav 5dr Auto
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Elite 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Elite 4dr [Start Stop]
- 1.5 Turbo D SE Nav 5dr
- 1.5 Turbo D SE Nav 5dr Auto
- 2.0 CDTi [163] ecoFLEX Elite Nav 4dr [Start Stop]
- 2.0 CDTi [170] ecoFLEX Elite Nav 4dr [Start Stop]
- 1.5 Turbo D SE Edition 5dr
- 1.5 Turbo D SE Edition 5dr Auto
- 1.5 Turbo D SRi VX-Line Nav 5dr
- 1.5 Turbo D SRi VX-Line Nav 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 SRi VX-Line Nav 5dr Auto
- 1.5 Turbo D Ultimate Nav 5dr
- 1.5 Turbo D Ultimate Nav 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] Ultimate Nav 5dr
- 2.0 Turbo D [174] Ultimate Nav 5dr Auto
- 2.0 Turbo 200 Ultimate Nav 5dr Auto
- 1.5 Turbo D SRi Premium 5dr
- 1.5 Turbo D SRi Premium 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] SRi Premium 5dr
- 2.0 Turbo 200 Sri Premium 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] SRi Premium 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] SRi Vx-line Nav 5dr
- 2.0 Turbo D [174] SRi Vx-line Nav 5dr Auto
- 1.5 Turbo D GS Line 5dr
- 1.5 Turbo D GS Line 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] GS Line 5dr
- 2.0 Turbo 200 GS Line 5dr Auto
- 2.0 Turbo D [174] GS Line 5dr Auto
- 2.0 Turbo 230 AWD GSI 5dr Auto
| Fuel Delivery | ELECTRIC |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Not Available |
| Price | £60,955 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 19 |
| Top Speed | 62 mph |
| Length | 5546 mm |
| Width | 2062 mm |
| Height | 2515 mm |
| Minimum Kerbweight | 2460 kg |
Driver Convenience
- 12.3" touch screen with MP5, USB and bluetooth
- 360 degree camera
- Adjustable overspeed alarm
- Blind spot detection and information
- Door opening warning system
- Driver monitor system
- eCall
- Electric power steering
- Front parking sensor
- Full speed adaptive cruise control
- Internal monitoring camera
- Lane change assist
- Lane departure warning system
- Lane keeping assist
- Rear parking sensor
- Speed limit information function
- TPMS (Tyre pressure monitoring system)
Entertainment
- 4 speakers
- Apple Carplay/Android Auto
- DAB Radio
Exterior Features
- Anti-glare interior mirror
- Automatic front wiper with rain sensor
- Black grille
- Column mounted shifter
- Electric adjustment of outside mirror
- Electric front windows with one touch up/down facility
- Electric heated exterior mirror
- Electric side step
- Front fog lights integrated in front bumper
- LED Daytime running lights
- LED headlights
- LED tail lights
- Rear fog lights
- Rear trailer tow interface with controller
- Rear wing doors with 180 degree hinges
- Removable front tow hook
Interior Features
- Cloth upholstery
- Front automatic air conditioning
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- LED cargo light
- LED front reading light
- Microfibre leather steering wheel
- Multi function steering wheel
Passive Safety
- Driver and front passenger curtain airbags
- Driver and front passenger side airbags
- Driver's airbag
- Front passenger airbag
- Seat belt reminder
- Seatbelt pretensioners
Security
- 2 smart keys
- Keyless start
Technical
- 11 kW AC charging power
- 12V battery with battery guard
- Autonomous emergency braking system
- Battery thermal management - Liquid cooling and Liquid heating
- Body builder plug
- EBA
- Electronic automatic handbrake
- ePTO
- ESP + HHC
- Front and rear disc brakes
- Mode 3 charging cable
- V2L Exterior
Wheels
- 16" steel wheels
- Spare wheel and tyre
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 77 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 510 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 5-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 51 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 78 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Front |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 78 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 150000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 77 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 31 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 29.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 2.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEH | 325 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City - TEL | 362 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 267 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 296 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEH | 202 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City - TEL | 225 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 166 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 184 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Manual Transmission | No |
General
| Alternative Fuel Qualifying | Yes |
| Badge Engine CC | 0.0 |
| Badge Power | 204 |
| Front Brakes | DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 1 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Overall Rating - LCV | Gold |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H2 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 19 |
| BHP | 204 |
| Engine Torque NM | 330 |
| Top Speed | 62 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/75 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/75 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 2515 mm |
| Length | 5546 mm |
| Load Height | 1802 |
| Load Length | 3019 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1366 |
| Load Width | 1800 |
| Side Load Door Height | 1570 |
| Side Load Door Width | 1269 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 14.8 m |
| Wheelbase | 3366 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2062 mm |
Weight and Capacities
| Gross Train Weight | 4250 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Load Space Volume | 9.7 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2460 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1040 kg |
| Plated 2nd Axle | 2350 |
| Plated Front Axle | 1885 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
