Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Life |
| Price | £40,640 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.3 |
| Top Speed | 138 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 124 |
| Length | 4916 mm |
| Width | 1849 mm |
| Height | 1521 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 690 l |
| Minimum Kerbweight | 1498 kg |
Driver Convenience
- 2 x Front USB-C ports,2 x USB-C charging sockets on the centre console in the rear,charging capacity up to 45W
- Adaptive cruise control
- Advanced driver attention and drowsiness monitor
- Chat GPT function for IDA voice assistant
- Digital cockpit pro 10.25" high resolution
- Discover media navigation system includes streaming and internet
- Dynamic road sign display
- E-Sim card for online connectivity
- eCall emergency call service
- Full electric tailgate operation
- Inductive smartphone charging without external antenna connection
- Memory feature for park assist
- Oncoming vehicle braking when turning including swerve support
- Park assist with park distance control
- Predictive speed limiter
- Preparation for We connect and We connect plus
- Wireless app connect
Engine/Drivetrain/Suspension
- Battery 380 A (59 Ah) EFB+
- Front wheel drive
- Petrol Particulate Filter
Exterior Features
- Auto dimming interior rear view mirror
- Automatic headlights
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Heat insulating glass in side and rear windows
- LED third brake light
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Welcome light with surround lighting
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 zone air care climatronic with rear air conditioning control panel
- Front + rear carpet mats
- Front head restraints
- Isofix child seat preparation, easy-fit (for two outer rear seats, and front passenger seat), compatible with I-size
- Luggage compartment cover, power operated
- Single front passenger seat
- Standard pedal cluster
- Sun visors with illuminated vanity mirrors for driver and front passenger
- Sunblind for rear side windows
- Three rear head restraints
- Unsplit rear seat bench, split folding backrest
Packs
- Infotainment package plus - Passat Estate
- Park and comfort pack - Passat Estate
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- ABS (Anti locking brake system) includes BAS (Brake assist) and EBD (Electronic brake pressure distribution)
- Autonomous emergency braking front assist with pedestrian and cyclist monitoring
- Disc brakes in front
- Driver/Front Passenger airbags
- Drivers knee airbag
- Electronic parking brake with auto hold
- ESC (Electronic stability control) + EDL (Electronic Differential lock) and ASR (Traction control), EDTC (Engine drag torque control)
- Extended safety system with proactive passenger protection system
- Front passenger airbag deactivation switch
- Hill hold function
- Tyre pressure loss indicator
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Alarm with interior protection
- Electronic engine immobiliser
- Keyless locking and starting system keyless access with safelock
Trim
- Aluminium decorative inserts
Wheels
- Trims for alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 124 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 124 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 52.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 56.5 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 36.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 38.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 54.3 |
General
| Generation Mark | 7 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 25E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 93 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 82 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9300 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.3 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 138 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | BOLOGNA |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1521 mm |
| Length | 4916 mm |
| Wheelbase | 2837 mm |
| Width | 1849 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 66 |
| Gross Vehicle Weight | 2130 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 690 l |
| Max. Loading Weight | 632 kg |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1498 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
