In-depth reviews
Volkswagen Touareg Estate 3.0 V6 TDI 4Motion 286 Final Edition 5dr Tip Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 3.0 V6 TDI 4Motion 231 SE 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion SE 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion 231 SEL Tech 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion SEL Tech 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI 4Motion SEL Tech 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion 231 SEL 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion SEL 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI 4Motion SEL 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion 231 R-Line 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion R-Line 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI 4Motion R-Line 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion 231 R-Line Tech 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion R-Line Tech 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI 4Motion R-Line Tech 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4M 231 R-Line Tech Plus 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion R-Line Tech Plus 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion 231 Black Edition 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion Black Edition 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion Black Edition 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI 4Motion Black Edition 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI 4Motion Black Edition 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion 286 Black Edition 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TDI 4Motion 286 Final Edition 5dr Tip Auto
- 3.0 TSI eHybrid 4Motion Elegance 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI PHEV 4Motion R 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI eHybrid 4Motion R 5dr Tip Auto
- 3.0 V6 TSI eHybrid 4M R Final Edition 5dr Tip Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2967 |
| Trim | Final Edition |
| Price | £71,485 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Acceleration | 6.4 |
| Top Speed | 147 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 33.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 223 |
| Length | 4902 mm |
| Width | 1984 mm |
| Height | 1695 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 810 l |
| Minimum Kerbweight | 2047 kg |
Driver Convenience
- 2 x Front USB-C ports,2 x USB-C charging sockets on the centre console in the rear,charging capacity up to 45W
- Advanced driver attention and drowsiness monitor
- Digital cockpit with 12" high resolution dash display screen with customisable menus and information
- Driver profile selection
- Dynamic road sign display
- E-Sim card for online connectivity
- Easy open and close electric tailgate with virtual pedal activation
- eCall emergency system
- Innovision cockpit incl navigation system with 15" display screen discover pro max and active info display
- Mobile phone interface with inductive charging
- Multifunction camera
- Park Assist - Sensor controlled steering aid to assist parallel or bay parking
- PAS
- Power latching doors
- Warning signal and warning light for front and rear seatbelts not fastened
- Wireless app connect
Engine/Drivetrain/Suspension
- 90 litre fuel tank
Entertainment
- DAB Digital radio
- Diversity antenna for AM/ FM reception
- We Connect and We Connect Plus functionality
Exterior Features
- Automatic coming/leaving home lighting function
- Automatic headlights
- Black door mirrors
- Black roof rails
- Black style comfort bumpers
- Dark red LED rear combination lamps with exit and entry lighting, illuminated volkswagen logo
- Door mirror memory
- Dynamic headlight range control with dynamic cornering light
- Electric front tilt/slide panoramic sunroof and fixed rear sunroof
- Electrically power adjustable, heated, folding, auto dimming, front passenger exterior door mirror lowering function
- Final edition lettering
- Headlight washers
- Heat insulating darkened glass in side and rear windows
- Highway light
- Illuminated door sill protectors in stainless steel
- IQ light HD matrix headlamps with entry and exit lighting
- LED 3rd brake light
- LED separate daytime running light
- Poor weather light
- Privacy glass for rear side windows and rear window, tinted glass from B pillar backwards - 80%
- Rain sensor
- Rear exhaust tailpipe
- Rear fog light with back up light on both sides
- Rear light bar and illuminated logo
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Tow bar power folding with trailer assist
- Transport protection
Interior Features
- 12V socket in centre console
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 30 colours options interior ambient lighting
- Air care climatronic 4 zone with rear air conditioning control panel
- Black roof lining
- Brushed stainless steel pedals
- Door and side trim panel
- ergo comfort front seats
- Front and rear carpet mats in black
- Front centre armrest
- Inserts and bolsters of front seats and outer rear seats in leather Varenna
- Isofix child seat preparation easy-fit (for two outer rear seats) compatible with I-size
- Leather wrapped multifunction sports steering wheel, heated, with touch control and shift paddles
- Mechanical rear seat release
- Power adjustable lumbar support in front
- Power seats in front, right side with memory features and seat cushion depth adjustment
- Rear seat backrest and split folding with center armrest
- Single front passenger seat
- Soul black instrument panel
- Starter switch locking system
- Varenna leather upholstery
Packs
- Extra acoustics pack - Touareg
Passive Safety
- 3 point seatbelts, outer rear with ECE lable
- ABS
- Automatic slip control electronic differential lock
- Child locks on rear doors
- Curtain airbag system for front and rear passengers
- Driver and front passenger safety-optimised head restraints
- Driver/Front Passenger airbags
- Electronic parking brake with auto hold function
- Extended pedestrian protection measures
- Front assist
- Front seat side impact airbags
- Generative braking with start and stop system
- Passenger airbag deactivate switch
- Two tone horn
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Alarm system with interior protection
- Keyless Access Keyless locking and starting system with SAFELOCK
Trim
- Aluminium decorative inserts
- Black decorative trims
- Decorative insert in 45 degree brushed dark aluminium for dashboard and door trim panels
- Gloss black decorative inserts in centre console
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 223 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 227 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 223 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2967 |
| Compression Ratio | 16.3:1 |
| Cylinder Layout | V6 |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 91.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 33.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 32.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 33.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 34.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 34 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 34.4 |
| WLTP - MPG - High | 39.8 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 39.2 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 39.8 |
| WLTP - MPG - Low | 22.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 22.1 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 22.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 32.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 31.7 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 32.5 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 48E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18600 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.4 |
| Engine Power - BHP | 286 |
| Engine Power - RPM | 3500 |
| Engine Torque - NM | 600 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 147 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 285/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 285/40 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | LEEDS |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1695 mm |
| Length | 4902 mm |
| Wheelbase | 2899 mm |
| Width | 1984 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 2850 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 810 l |
| Max. Loading Weight | 803 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2047 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia

Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia
The Skoda Superb is one of the finest family cars money can buy. It’s our Deal of the Day for 28 May.
News
28 May 2026
