Skip advert
Advertisement
- 1.8L Turbo Pure 2dr DCT
- 1.8L Turbo Premiere Edition 2dr DCT
- 1.8L Turbo Legende 2dr DCT
- 1.8L Turbo 2dr DCT
- 1.8L Turbo S 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 S 2dr DCT
- 1.8L Turbo Legende GT 2dr DCT
- 1.8L Turbo 292 Color Edition 2dr DCT
- 1.8L Turbo 292 Legende GT 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 GT 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 Tour De Corse 75 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 GTS 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 GT J. Redele 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 S Enstone Edition 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 San Remo 73 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R Turini 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R 70 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R Le Mans Limited Edition 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R Fernando Alonso Edition 2dr DCT
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1798 |
| Trim | Legende GT |
| Price | £59,880 |
| Engine Power - BHP | 252 |
| Acceleration | 4.5 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 39.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 158 |
| Length | 4180 mm |
| Width | 1798 mm |
| Height | 1252 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 1123 kg |
Driver Convenience
- 7" touchscreen multimedia navigation system + DAB Radio
- Bespoke engine calibration with driving mode selector (Normal, Sport and Track)
- Bluetooth technology
- Cruise control + speed limiter
- Digital dashboard display
- Front and rear parking sensors with reversing camera
- GPS with packaged europe maps
- PAS
- Service indicator
- Smartphone mirroring pairs with iOS and Android auto via dedicated app
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Lightweight chassis and body
- Sport chassis with stiffer damper settings
Entertainment
- Audio remote control
- Auxiliary input socket
- Two USB ports
Exterior Features
- 4 LED front headlamps
- Active sports exhaust
- Alpine illuminated door sill
- Alpine logo on front and rear bumpers
- Aquablade windscreen wipers
- Black alpine monograms
- Blue/White/Red flag
- Body colour door mirrors
- Daytime running lights
- Defroster rear window
- Double-bubble roof
- Electric heated aspherical wing mirrors
- Electric windows with one touch control
- Flat underbody
- French flag on C pillars
- French flag on door panels
- Limited edition plate
- Pale gold alpine logo and monograms
- Rear diffuser with fins
- Sport frame
- Tinted rear glass with third stop light
- Translucent LED tail lights
Interior Features
- Aluminium drivers footrest
- Aluminium passenger footrest
- Aluminium pedals
- Dinamica rooflining in A pillar and sunvisors
- Driver seat adjustment
- Dual zone climate control
- Exclusive luggage in auburn leather
- Floor mat with Alpine logo and black top stitching
- Front headrests
- Leather steering wheel with black A-logo with 12 o'clock marker and black Alpine topstitching
- Paddle shifters steering column
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Stainless steel door sill with Alpine logo
- Transmission controls integrated into the centre console
Packs
- Mirror pack - A110
Passive Safety
- Anti-lock braking system (ABS)
- Assisted parking brake
- Deactivatable stability control system
- Driver and passenger airbags
- Emergency brake assist
- ESP with ASR
- Front and rear high performance braking system
- Hill start assist
- Seatbelt warning
- Tyre pressure monitor
Security
- Anti theft alarm
- Hands free key card
- Superlocking
Trim
- Glossy carbon fibre finish with copper outline
Wheels
- 18" Diamond serac alloy wheels with new pale gold finish
- Tyre repair system
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 158 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1798 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 79.7 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.1 |
| Engine Layout | REAR TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 39.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 44E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.5 |
| Engine Power - BHP | 252 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 320 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | SERAC |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1252 mm |
| Length | 4180 mm |
| Wheelbase | 2420 mm |
| Width | 1798 mm |
| Width (including mirrors) | 1980 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1365 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 242 kg |
| Minimum Kerbweight | 1123 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.64 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
