Skip advert
Advertisement
- 1.8L Turbo Pure 2dr DCT
- 1.8L Turbo Premiere Edition 2dr DCT
- 1.8L Turbo Legende 2dr DCT
- 1.8L Turbo 2dr DCT
- 1.8L Turbo S 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 S 2dr DCT
- 1.8L Turbo Legende GT 2dr DCT
- 1.8L Turbo 292 Color Edition 2dr DCT
- 1.8L Turbo 292 Legende GT 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 GT 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 Tour De Corse 75 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 GTS 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 GT J. Redele 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 S Enstone Edition 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 San Remo 73 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R Turini 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R 70 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R Le Mans Limited Edition 2dr DCT
- 1.8L Turbo 300 R Fernando Alonso Edition 2dr DCT
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1799 |
| Trim | Color Edition |
| Price | £60,480 |
| Engine Power - BHP | 292 |
| Acceleration | 4.4 |
| Top Speed | 161 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 41.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 158 |
| Length | 4180 mm |
| Width | 1798 mm |
| Height | 1248 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Minimum Kerbweight | 1114 kg |
Driver Convenience
- 7" touchscreen multimedia navigation system + DAB Radio
- Bespoke engine calibration with driving mode selector (Normal, Sport and Track)
- Bluetooth technology
- Cruise control + speed limiter
- Digital dashboard display
- GPS with packaged europe maps
- PAS
- Service indicator
- Smartphone mirroring pairs with iOS and Android auto via dedicated app
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Lightweight chassis and body
- Sport chassis with stiffer damper settings
Entertainment
- Alpine telemetrics
- Audio remote control
- Auxiliary input socket
- Two USB ports
Exterior Features
- 4 LED front headlamps
- Active sports exhaust
- Alpine logo on front and rear bumpers
- Aquablade windscreen wipers
- Black inserts in headlamps
- Body colour door mirrors
- Chrome alpine logo and monograms
- Daytime running lights
- Defroster rear window
- Double-bubble roof
- Electric heated aspherical wing mirrors
- Electric windows with one touch control
- Flat underbody
- French flag on door panels
- Limited edition plate
- Rear diffuser with fins
- Sport frame
- Tinted rear glass with third stop light
Interior Features
- Aluminium drivers footrest
- Aluminium passenger footrest
- Aluminium pedals
- Dinamica rooflining in A pillar and sunvisors
- Dinamica/leather upholstery with Sabelt lightweight bucket racing seat
- Driver seat adjustment
- Dual zone climate control
- Floor mat with Alpine logo and black top stitching
- Front headrests
- Leather steering wheel with black A-logo with 12 o'clock marker and black Alpine topstitching
- Paddle shifters steering column
- Rake/reach adjustable steering wheel
- Stainless steel door sill with Alpine logo
- Transmission controls integrated into the centre console
Passive Safety
- Anti-lock braking system (ABS)
- Assisted parking brake
- Deactivatable stability control system
- Driver and passenger airbags
- Emergency brake assist
- ESP with ASR
- Front and rear high performance braking system
- Hill start assist
- Seatbelt warning
- Tyre pressure monitor
Security
- Anti theft alarm
- Hands free key card
- Superlocking
Wheels
- 18" GT Race alloy wheels in matt black
- Tyre repair system
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 158 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 158 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 153 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1799 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 79.8 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 90.1 |
| Engine Layout | REAR TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 41.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 40.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 41.5 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 48E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 12000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.4 |
| Engine Power - BHP | 292 |
| Engine Power - RPM | 6400 |
| Engine Torque - NM | 320 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 161 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 245/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | GT RACE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1248 mm |
| Length | 4180 mm |
| Wheelbase | 2420 mm |
| Width | 1798 mm |
| Width (including mirrors) | 1980 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 45 |
| Gross Vehicle Weight | 1365 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 196 l |
| Max. Loading Weight | 251 kg |
| Minimum Kerbweight | 1114 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.64 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
