Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 5204 |
| Trim | Volante |
| Price | £280,900 |
| Engine Power - BHP | 715 |
| Acceleration | 3.6 |
| Top Speed | 211 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 21 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 306 |
| Length | 4712 mm |
| Width | 1968 mm |
| Height | 1295 mm |
Driver Convenience
- 360 camera
- Blind spot monitoring
- Bluetooth Telephone preparation
- Cruise control
- E-call
- Park assist
- Servotronic speed sensitive power steering
- Touch pad
- Trip computer
Entertainment
- DAB Digital radio
- iPod connection
- USB connection
Exterior Features
- Additional protective tape
- Automatic headlights
- Black enamel wings badging
- Body colour door handles
- Convertible wind deflector
- Electric front windows
- LED high and low beam headlamps with integrated direction indicator and daytime running lights
- Rain sensor
- Rear boot
- Third brake light
Interior Features
- Aluminium sill plaque
- Front head restraints
- Heated front seats
- Single front passenger seat
- Sports plus seats
Packs
- Service pack - DBS
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- Carbon ceramic brakes
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dual stage driver/passenger airbags
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 306 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 5204 |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders - Bore (mm) | 89 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 69.7 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 21 |
| WLTP - MPG - Extra High | 24.1 |
| WLTP - MPG - High | 25 |
| WLTP - MPG - Low | 12.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 21 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 999999 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.6 |
| Engine Power - BHP | 715 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 1800 |
| Top Speed | 211 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/35 R21 |
| Tyre Size Rear | 305/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | GLOSS SILVER FORGED |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1295 mm |
| Length | 4712 mm |
| Wheelbase | 2805 mm |
| Width | 1968 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
