Audi A3 Saloon 35 TFSI Black Edition 4dr S Tronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Black Edition |
| Price | £36,610 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 8.1 |
| Top Speed | 144 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 50.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 127 |
| Length | 4504 mm |
| Height | 1417 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 425 l |
| Minimum Kerbweight | 1325 kg |
Driver Convenience
- Adjustable speed limiter
- Audi drive select
- Audi smartphone interface with app store includes wireless Apple carplay, Android auto and Amazon alexa integration
- Audi virtual cockpit plus - 12.3" full HD resolution dynamic digital instrument cluster
- Automatic start/stop system with recuperation
- Bluetooth interface
- Camera based traffic sign recognition
- Collision avoidance assistant
- Cruise control
- Distraction and Fatigue warning
- e-Call (emergency call)
- Electromechanical power speed sensitive steering
- Emergency assist
- Lane departure warning system
- MMI Navigation Plus with high resolution 10.1" colour touch screen display
- Park Assist with parking system Plus
- Service indicator
- Trip computer
- Voice control system with natural language interaction
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
Entertainment
- Audi Phonebox light with wireless charging
- Audi sound system - 10 loudspeakers including centre loudspeaker and subwoofer
- DAB Digital radio
- USB ports with charging function in the rear
Exterior Features
- Acoustic glass windscreen
- All weather light
- Anthracite grey Audi rings (front and rear)
- Audi beam uses LEDs to project the Audi logo onto the ground as you exit your A3
- Auto dimming frameless rear view mirror
- Automatic dynamic range control
- Black accents front and rear bumpers
- Black accents in the area of the Audi single frame grille
- Black accents window trims strips
- Dipped beam, main beam, position light and turning light
- Electrically adjustable/heated/folding/auto dimming door mirrors with integrated LED indications + kerb view function for passenger side
- Exterior model badging
- Front and rear side air inlets in grained matt black with dark liquid chrome frame
- Front electric windows
- Heat insulating glass windscreen
- Illuminated door sills with aluminium inserts at the front with S logo
- Intersection light
- LED 3rd brake light
- LED brake lights
- LED daytime running x3
- LED headlights with LED rear lights and dynamic rear indicators
- LED rear number plate lights
- LED reverse light
- LED tail lights
- Light and rain sensors
- Manoeuvring light
- Motorway light
- Privacy glass - dark tinted rear window, rear door and side windows
- Rear boot
- Rear diffuser and grill in grained matt black with inlay in dark liquid chrome
- Rear electric windows
- Rear side wing doors
- Static cornering light
Interior Features
- 12V socket and storage compartment in front centre console
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke flat bottomed leather multifunction sport steering wheel with gear shift paddles
- 3-zone deluxe automatic air conditioning
- 4 way electrically adjustable lumbar support for driver and front passenger
- 40/20/40 split folding rear seat bench
- Black cloth headlining
- Black front and rear floor mats
- Front and rear centre armrest in artificial leather with contrasting stitching on armrests and instrument panel
- Front and rear headrests
- Heated front seats
- Height and reach adjustable steering wheel
- Manual boot compartment lid
- Manually adjustable front seats
- Rear centre armrest with cupholder
- S badging on the steering wheel
- Seat side bolsters
- Single front passenger seat
- Stainless steel pedals and front footrest in black
- Twin leather upholstery with front sports seats S embossed logo
Packs
- Aluminium interior elements pack - A3
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- Driver and front passenger airbag with passenger airbag deactivation
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- First aid kit with warning triangle and 2 safety vests
- Front side airbags with head airbags and interaction airbag
- Hill hold assist
- Pre-sense front with pedestrian and cyclist detection
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure loss indicator
Security
- Anti theft alarm
- Anti-theft wheel bolts
- Electronically operated child locks
- Immobiliser
- Remote central locking with safelock
Trim
- Black dashboard
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 129 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 126 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 50.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 49.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 51.4 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.1 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 144 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 235/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5-ARM-Y STRUCTURE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1417 mm |
| Length | 4504 mm |
| Wheelbase | 2635 mm |
| Width (including mirrors) | 1984 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1880 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 425 l |
| Max. Loading Weight | 555 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1700 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 700 |
| Minimum Kerbweight | 1325 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range

Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range
From the 208 to the 5008, Peugeot has rethought its pricing to make its range “more accessible than ever”
News
28 May 2026
