Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2967 |
| Trim | S4 Black Ed [C+S] |
| Price | £52,265 |
| Engine Power - BHP | 347 |
| Acceleration | 4.8 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 40.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 182 |
| Length | 4770 mm |
| Height | 1404 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Minimum Kerbweight | 1785 kg |
Driver Convenience
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select
- Audi parking system plus with front and rear sensors
- Audi phone box with wireless charging
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit
- Automatic start-stop system with coasting functionality and efficiency programme
- Bluetooth interface
- Electric boot lid release
- Electromechanical power steering
- MMI Navigation plus with MMI touch includes 10.1" high resolution colour MMI display, 3D map
- S instrument dials
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- 58 Litre fuel tank
- S sports suspension
Entertainment
- 2 USB charging ports
- DAB digital radio reception
Exterior Features
- Audi Beam uses LEDs to project the Audi logo
- Auto dimming rear view mirror
- Body colour door handles
- Body colour front spoiler lip
- Body colour side sill trim
- Electrically folding auto dimming/adjustable/heated door mirrors with LED side indicators and kerb view function for passenger side
- High beam assistant
- LED headlights with LED rear lights + dynamic rear indicators + headlight adjustment and high beam, turning light + LED daytime running lights
- New design rear diffuser
- Rain and light sensors
- S line front and rear bumpers with side skirts
- S specific dual branch chrome tailpipes with twin oval pipes on left and right
- S specific side air inlets in titan black with chrome inlays in unique S design
- S Style rear spoiler
- Windscreen with acoustic glazing
Interior Features
- 40/20/40 split folding 3 rear seat bench in 3 parts with rear centre armrest
- Black cloth headlining
- Black leather gear lever knob
- Contrast stitching on seats, steering wheel and gear lever gaiter
- Deluxe 3 zone electronic climate control
- Door sill trims with aluminium inlay
- Fine nappa leather upholstery with S embossed logo + super sports seats
- Front and rear head restraints
- Front centre armrest
- Gear lever with diamond S badge
- Heated front seats
- Illuminated door sill trims with S logo
- ISOFIX child seat mounting and top tether
- Key with S4 logo
- Pneumatically adjustable lumbar support with massage function
- Stainless steel pedals and foot rest
Packs
- Comfort and sound pack - A4
- Extended leather pack - A4/S4
- LED Interior light pack - A4/S4
- Titanium black styling pack - A4 Saloon
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side windows
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- Front brake calipers painted in black with S4 logo
- Hill hold assist
- Multi collision brake assist
- Pop-up bonnet for pedestrian protection
- Pre sense city
- S model enhanced braking system
- Seatbelt monitoring
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Keyless Go
Wheels
- 19" 5 arm rotor design alloy wheels titanium matt look
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 182 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 184 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 182 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2967 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 40.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 40.4 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 42E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.8 |
| Engine Power - BHP | 347 |
| Engine Power - RPM | 3850 |
| Engine Torque - NM | 700 |
| Engine Torque - RPM | 2500 |
| Top Speed | 155 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 ARM ROTOR |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1404 mm |
| Length | 4770 mm |
| Wheelbase | 2825 mm |
| Width (including mirrors) | 2022 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2315 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Max. Loading Weight | 530 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1785 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK

New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK
A new, high-end, high powered seven-seat SUV is coming from the Chinese brand, with punchy pricing
News
19 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Prices have dropped for the best-selling Renault 5, and it’s our Deal of the Day for 20 May.
News
20 May 2026
