Audi A8 Saloon L 55 TFSI Quattro Sport 4dr Tiptronic
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2995 |
| Trim | Sport |
| Price | £79,655 |
| Engine Power - BHP | 340 |
| Length | 5320 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 505 l |
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Euro Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2995 |
| Cylinder Layout | V6 |
| Cylinders | 6 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 24 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 4 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 340 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 500 |
| Engine Torque - RPM | 1370 |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 V SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1488 mm |
| Length | 5320 mm |
| Wheelbase | 3128 mm |
| Width (including mirrors) | 2130 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 82 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 505 l |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
