Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Sport [Leather] |
| Price | £51,335 |
| Battery Capacity | 82 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 8.5 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4588 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 520 l |
| Minimum Kerbweight | 2050 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control with speed limiter
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select
- Audi smartphone interface
- Audi Virtual Cockpit - 10.25" display
- Bluetooth interface
- Camera based traffic sign recognition
- Driver alert system
- Lane departure warning system
- MMI Navigation Plus with high resolution 11.6 inch touchscreen colour display
- Power operated tailgate with sensor controlled release
- Progressive steering
- Rear view camera
- Swerve assist and turn assist
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11KW onboard charger
- 135kW DC charging capability
- AC and DC charging access point positioned on the rear right
- Comfort suspension
- Compact e-tron charging system
- Household plug type G (GB)
- Industry plug CEE 32 A/230 V/6 h/long + straight
- Mode 3 type 2 AC charging cable 22kW
Entertainment
- 2 USB-C ports with charge and data functions
- Audi sound system with 8 loudspeakers incl. centre speaker, subwoofer and 6-channel amplifier with total output of 180 watts
- DAB Digital radio
Exterior Features
- Aluminium roof rails
- Body coloured door mirrors
- Contrast bumpers in Manhattan grey
- Electrically adjustable/heated/folding/auto dimming door mirrors with integrated LED indications + kerb view function for passenger side
- Frameless auto dimming interior rear view mirror
- Heat insulating glass windscreen
- Heated rear window
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED rear lights
- Projection light in the exterior mirrors, e-tron logo projected from the underside of the exterior mirror onto the ground
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Single frame grille with a structured, closed surface within an octagonal shape
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 zone automatic air conditioning
- 4 way electric lumbar support for driver and front passenger
- 40/20/40 split folding rear seat bench
- Accent surfaces in gloss black - centre console control panel, switch panel and trim on front doors in gloss black
- Comfort auxiliary air conditioning
- Door armrests in leatherette
- Driver/passenger manual seat height adjustment
- Front and rear head restraints
- Front door sill trims with aluminium inlay
- Front sport seats with integrated head restraints
- Front/rear floor mats
- Heated front seats
- Rear centre armrest with cupholders
- Single front passenger seat
- Steel grey cloth headlining
- Twin leather/leatherette upholstery with front sport seats with integrated head restraints
- Twin spoke multifunction leather steering wheel with trim in chrome look
Packs
- Ambient lighting package - Q4 E-tron
- Gloss styling pack - Q4 E-tron
- Non smoking pack - Q4 E-tron
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Acoustic vehicle alerting system
- Convenience key with safelock
- Driver and front passenger airbag with passenger airbag deactivation
- Electric child locks
- First aid kit with warning triangle and vests
- Front side airbags with head airbag system and front interaction airbag
- i - Size child seat mounting on the front passenger side and i - Size and top tether on the outer rear seats
- Pre-sense front with pedestrian and cyclist detection
- Seat belt monitoring
- Tyre pressure loss indicator
Security
- Anti theft alarm
- Anti-theft wheel bolts
- Keyless Go
Trim
- Accent surfaces in the instrument panel and trim in the centre console in silk paint effect finish, platinum grey
- Aluminium look interior elements
- Inlay in anthracite aluminium convergence, accent surfaces on instrument panel and centre console trim in silk paint effect finish, platinum grey
Wheels
- 19" 5 W spoke aero alloy wheels with graphite grey gloss finish
- Vehicle tool kit with tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 82 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 2340 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 450 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 70 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 5-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 29 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 5-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 135 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 135 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 76.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 17.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 17 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 517 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 501 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 517 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 321 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 311 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 321 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 31E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 93 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 66 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 999999 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.5 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Engine Torque - NM | 310 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/55 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/50 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5-W SPOKE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1632 mm |
| Length | 4588 mm |
| Wheelbase | 2764 mm |
| Width (including mirrors) | 2108 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2640 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1490 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 520 l |
| Max. Loading Weight | 590 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1200 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2050 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.2 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026


