Skip advert
Advertisement
- 45 TFSI Sport 2dr
- 40 TFSI Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 40 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI S Line 2dr
- 40 TFSI S Line 2dr S Tronic
- 45 TFSI S Line 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro S Line 2dr S Tronic
- 40 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Sport Ed 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI S Line 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Black Edition 2dr
- 40 TFSI Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Black Edition 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI Black Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Black Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Black Edition 2dr S Tronic [Tech]
- 40 TFSI Final Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Final Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Vorsprung 2dr
- 40 TFSI Vorsprung 2dr S Tronic
- 45 TFSI Vorsprung 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Vorsprung 2dr S Tronic
- 40 TFSI Final Edition 2dr S Tronic [C+S Pack]
- 45 TFSI Quattro Final Edition 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI Quattro TTS 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS 2dr S Tronic
- 50 TFSI Quattro TTS 2dr S Tronic [Comfort+Sound]
- 50 TFSI Quattro TTS Black Edition 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic
- 50 TFSI Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic[C+S]
- 50 TFSI 320 Quattro TTS 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI Quattro TTS Vorsprung 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Vorsprung 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Final Ed 2dr S Tronic
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Sport Ed [Tech Pack] |
| Price | £40,365 |
| Engine Power - BHP | 245 |
| Acceleration | 5.8 |
| Top Speed | 155 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 39.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 164 |
| Length | 4191 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 305 l |
| Minimum Kerbweight | 1295 kg |
Driver Convenience
- Audi drive select with 4 Pre configured modes
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit - 12.3" high-resolution LCD display with fully customisable instrument cluster
- Cruise control + speed limiter
- Emergency call service
- Mobile phone preparation with bluetooth interface
- Progressive power assisted steering
- Service interval indicator
- Start/Stop system with energy recuperation
- TP memo
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
Entertainment
- AM/FM radio
- Bluetooth audio streaming
- DAB Digital radio
- MMI Radio with CD player and SD/XC card slot
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto dimming rear view mirror
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors with integrated LED side indicators
- Front fog lights
- Green tinted heat insulating glass
- Light and rain sensors
- Rear boot
- Retractable rear boot spoiler
- Sunband for windscreen
- Xenon headlights with LED daytime running lights with automatic headline range control + LED rear lights, brake lights and rear indicators
Interior Features
- 12V socket
- 2 rear seats
- 3 spoke flat bottomed high multi-function leather sport steering wheel with gearshift paddles
- Alcantara/Leather upholstery includes seat centre panels, door trim inserts in black Alcantara with side bolsters, head restraints in black leather
- Aluminium door sill trims
- Front centre armrest
- Front passenger seat
- Front sports seats
- Heated front seats
- Height adjustable driver's seat
- Height adjustable front head restraints
- Height/reach adjust steering wheel
- ISOFIX child seat mounting for front passenger seat with airbag deactivation
- Rear head restraints
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Split folding rear seat
Packs
- Black styling pack - TT
- Non smoking pack - TT/TT RS
- Technology pack without Audi phone box - TT
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- ABS
- ASR traction control
- Curtain airbags
- Driver and front passenger airbag with front passenger airbag deactivation
- EDL traction control
- Electromechanical parking brake
- ESP
- First aid kit
- Front side airbags
- Head airbags
- Hill hold assist
- Seatbelt warning
- Tyre pressure loss indicator
- Warning triangle
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Keyless Go
- Remote central locking
Trim
- Aluminium design inlays
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 164 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 165 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 163 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 39.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 38.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 39.2 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 38E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 19000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.8 |
| Engine Power - BHP | 245 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE BLADE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1353 mm |
| Length | 4191 mm |
| Wheelbase | 2505 mm |
| Width (including mirrors) | 1966 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1720 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 715 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 305 l |
| Max. Loading Weight | 425 kg |
| Minimum Kerbweight | 1295 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
