Skip advert
Advertisement
- 45 TFSI Sport 2dr
- 40 TFSI Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Sport 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Sport 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 40 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Sport Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI S Line 2dr
- 40 TFSI S Line 2dr S Tronic
- 45 TFSI S Line 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro S Line 2dr S Tronic
- 40 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Sport Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Sport Ed 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI S Line 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro S Line 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Black Edition 2dr
- 40 TFSI Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Black Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Black Edition 2dr [Tech Pack]
- 40 TFSI Black Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Black Edition 2dr S Tronic [Tech Pack]
- 45 TFSI Quattro Black Edition 2dr S Tronic [Tech]
- 40 TFSI Final Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Final Edition 2dr S Tronic
- 45 TFSI Vorsprung 2dr
- 40 TFSI Vorsprung 2dr S Tronic
- 45 TFSI Vorsprung 2dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Vorsprung 2dr S Tronic
- 40 TFSI Final Edition 2dr S Tronic [C+S Pack]
- 45 TFSI Quattro Final Edition 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI Quattro TTS 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS 2dr S Tronic
- 50 TFSI Quattro TTS 2dr S Tronic [Comfort+Sound]
- 50 TFSI Quattro TTS Black Edition 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic
- 50 TFSI Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Black Ed 2dr S Tronic[C+S]
- 50 TFSI 320 Quattro TTS 2dr S Tronic [C+S]
- 50 TFSI Quattro TTS Vorsprung 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Vorsprung 2dr S Tronic
- 50 TFSI 320 Quattro TTS Final Ed 2dr S Tronic
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Sport Ed [Tech Pack] |
| Price | £38,105 |
| Engine Power - BHP | 197 |
| Acceleration | 6.6 |
| Top Speed | 153 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 41.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 154 |
| Length | 4191 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 305 l |
| Minimum Kerbweight | 1280 kg |
Driver Convenience
- Audi drive select with 4 Pre configured modes
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit - 12.3" high-resolution LCD display with fully customisable instrument cluster
- Cruise control + speed limiter
- Emergency call service
- Mobile phone preparation with bluetooth interface
- Progressive power assisted steering
- Service interval indicator
- Start/Stop system with energy recuperation
- TP memo
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
Entertainment
- AM/FM radio
- Bluetooth audio streaming
- DAB Digital radio
- MMI Radio with CD player and SD/XC card slot
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors with integrated LED side indicators
- Front fog lights
- Green tinted heat insulating glass
- LED 3rd brake light
- Light and rain sensors
- Rear boot
- Retractable rear boot spoiler
- Sunband for windscreen
- Xenon headlights with LED daytime running lights with automatic headline range control + LED rear lights, brake lights and rear indicators
Interior Features
- 12V socket
- 2 rear seats
- 3 spoke flat bottomed high multi-function leather sport steering wheel with gearshift paddles
- Alcantara/Leather upholstery includes seat centre panels, door trim inserts in black Alcantara with side bolsters, head restraints in black leather
- Aluminium door sill trims
- Front centre armrest
- Front passenger seat
- Front sports seats
- Heated front seats
- Height/reach adjust steering wheel
- Integrated head restraints
- ISOFIX child seat mounting for front passenger seat with airbag deactivation
- Manual adjustment of seat height, fore/aft position, seat angle, seat depth and backrest angle
- Rear head restraints
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
- Split folding rear seat
Packs
- Black styling pack - TT
- Non smoking pack - TT/TT RS
- Technology pack without Audi phone box - TT
Passive Safety
- 3 point front seat belts
- ABS
- ASR traction control
- Curtain airbags
- Driver and front passenger airbag with front passenger airbag deactivation
- EDL traction control
- Electromechanical parking brake
- ESP
- First aid kit
- Front side airbags
- Head airbags
- Hill hold assist
- Seatbelt warning
- Tyre pressure loss indicator
- Warning triangle
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Keyless Go
- Remote central locking
Trim
- Aluminium design inlays
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 154 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 154 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 153 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 41.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 41.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 42.2 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 36E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 19000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.6 |
| Engine Power - BHP | 197 |
| Engine Power - RPM | 4400 |
| Engine Torque - NM | 320 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 153 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/35 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/35 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE BLADE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1353 mm |
| Length | 4191 mm |
| Wheelbase | 2505 mm |
| Width (including mirrors) | 1966 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 1705 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 715 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 305 l |
| Max. Loading Weight | 425 kg |
| Minimum Kerbweight | 1280 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
