Bentley Continental GT Coupe 4.0 V8 2dr Auto [City Spec]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3996 |
| Trim | [City Spec] |
| Price | £186,900 |
| Engine Power - BHP | 550 |
| Acceleration | 4 |
| Top Speed | 198 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 23.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 275 |
| Length | 4850 mm |
| Width | 1966 mm |
| Height | 1405 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 358 l |
| Minimum Kerbweight | 2165 kg |
Driver Convenience
- 4G LTE telephone module
- Apple car play
- Blind spot warning
- Bluetooth and Wi-Fi audio streaming
- Brake pad wear indicator warning light
- City assist
- Collision prevention assist
- E-call
- Engine start/stop button
- Front/rear park distance control
- Hands free boot opening
- Inductive phone charger
- Infotainment system with 12.3 high resolution touch screen retina disp + proximity sensors + advance music interface, single DVD/CD, 2 SD card slots
- Navigation system
- Online real time traffic information
- Park assist system
- PAS
- POI (search)
- Power latching to all doors for easy entry
- Reversing camera
- Reversing traffic warning
- Top view camera
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- 3 Chamber air suspension with continuous damping control
- Battery charger
- Dynamic ride height control + ground clearance function
Entertainment
- 60GB hard drive
Exterior Features
- Acoustic and heat insulating front windscreen
- Acoustic glass
- Adaptive brake lights
- Auto dimming door mirrors
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights
- Bentley lettering on the boot
- Black and Chrome bonnet and boot Bentley wing badges
- Body colour door mirrors
- Bright boot finisher
- Daytime running lights
- Deployable rear boot spoiler
- Electrically adjustable door mirrors with heating,power fold, memory and dip on reverse functions
- Full LED Matrix headlamps with high-beam assist
- Full LED tail lamps
- Heated rear windscreen
- Hidden antennae
- LED third brake light
- Lower front bumper grilles in black
- Quad oval exhaust finishers
- Rain sensing windscreen wipers
- Rear boot
- Treadplates inner with "Handbuilt in Crewe, England" inserts
Interior Features
- 12 way heated electric memory front seats
- 12v power sockets 2 in cabin and 1 in boot
- 2 cupholders in front centre console
- 2 individual rear seats
- Air Ioniser
- Bentley analogue clock with plain bezel
- Bentley hide upholstery
- Black seat belt buckles
- Boot carpet in Beluga
- Boot lid down lighters
- Deep Pile Carpets to match upholstery
- Dinamica headlining
- Electric tilt and reach adjustment steering column with memory and easy entry functions
- Footwell illumination and ambient lighting
- Four occupant seating positions
- Front head restraints
- Lockable cooled glovebox
- Metal bulls eye vents with organ stop
- Multi-zone automatic climate control - two zone
- One monotone colourway
- Rear headrests
- Seats with straight fluted style hide cover
- Single front armrest with fore/aft adjust and stowage
- Single front passenger seat
- Ski hatch
- Steering wheel gearshift paddles
- Stowage to front doors, centre console and under centre armrest
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Two rear seats with centre stowage and cup holders including 12v socket and 2 USB charging points
Passive Safety
- Driver and passenger airbags
- Electronic parking brake with drive away assist
- Electronic stability programme with traction control, Anti lock braking System ,Electronic brake force distribution, HBA + drag torque control
- Electronic tyre pressure monitoring
- Exit warning
- Front vented 420x40mm disc brakes with Bentley branded red brake callipers
- Multicollision braking system
- Pedestrian warning
- Pre crash system
- Pre sense braking system
- Rear vented 380x30mm disc brakes with Bentley branded red brake callipers
- Side airbags
- Torque vectoring brake
Security
- Alarm
- Bentley GPS advanced tracking system
- Immobiliser
- Keyless entry and start
Wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 275 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 244 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 234 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 440 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 284 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3996 |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 86 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 23.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 26.4 |
| WLTP - MPG - High | 27.4 |
| WLTP - MPG - Low | 14.6 |
| WLTP - MPG - Medium | 22.6 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 999999 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4 |
| Engine Power - BHP | 550 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 770 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 198 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/40 R21 |
| Tyre Size Rear | 305/35 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | FIVE TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1405 mm |
| Length | 4850 mm |
| Wheelbase | 2851 mm |
| Width | 1966 mm |
| Width (including mirrors) | 2187 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 2725 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 358 l |
| Max. Loading Weight | 560 kg |
| Minimum Kerbweight | 2165 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.73 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer

Our EV obsession is holding back green mobility, efficient hybrids are the answer
The call for more flexibility and a wider eco focus than the single path to electric is growing
News
12 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car

New Omoda 7 Noble Tech has unique screen that slides right across the car
A new top-spec variant of the Omoda 7 has a few functions we’ve not seen before
News
13 May 2026
