Bentley Flying Spur Saloon 4.0 V8 4dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 3996 |
| Trim | Not Available |
| Price | £157,300 |
| Engine Power - BHP | 550 |
| Acceleration | 4.1 |
| Top Speed | 198 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 22.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 288 |
| Length | 5316 mm |
| Width | 1988 mm |
| Height | 1483 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Minimum Kerbweight | 2330 kg |
Driver Convenience
- Apple car play
- Bentley safeguard plus
- Blind spot assist
- Bluetooth telephone connectivity
- Car computer
- City assist
- Continuous damping control
- Engine start/stop button
- Front/rear park distance control
- Hands free boot opening
- Infotainment system/satellite navigation
- Power latching to all doors for easy entry
- Rear cross traffic alert
- Speed sensitive power steering
- Telephone voice dialling
- Top view camera
Engine/Drivetrain/Suspension
- Anti roll bar front and rear
- Battery charger
Entertainment
- Wi-Fi hot spot
Exterior Features
- Acoustic glass
- Adaptive brake lights
- Auto dimming door mirrors
- Body colour door mirrors
- Elec/heat/adj/fold door mirror+memory
- Electric front windows
- Front fog lights
- LED daytime running lights
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear diffuser
- Rear electric windows
Interior Features
- 14 way Elec adj front seats/memory/lumbar control
- Air Ioniser
- Door lights
- Easy entry/electrically adj steering column+memory
- Electric rear window sunblinds
- Footwell illumination
- Front head restraints
- Full hide trim upholstery
- Illuminated centre console storage
- Isofix attachments on outer rear seats
- Multi-zone automatic climate control - two zone
- Rear centre armrest with 2 cupholders + storage
- Rear headrests
Packs
- City specification pack - Flying Spur
- Comfort specification pack - Flying spur
Passive Safety
- 3 point inertia reel seatbelts on outer rear seats
- ABS/EBD
- Driver/front passenger airbag
- Drivers knee airbag
- Electronic park brake with move-off assist
- Electronic tyre pressure monitoring
- ESP
- Exit warning
- Front and rear curtain airbags
- Front and rear thorax airbag system
- Front passenger airbag deactivation
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Motor Slip Regulation (MSR) - Engine Drag Torque Control
- Traction control
Security
- Anti-theft wheel bolts
- Bentley GPS advanced tracking system
- Immobiliser
- Keyless entry
- Keyless ignition
- Preparation for vehicle tracking
- Remote central locking
- Ultrasonic alarm
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 288 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 254 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 246 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 455 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 302 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 3996 |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Cylinder Layout | V8 |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders - Bore (mm) | 86 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 32 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 22.2 |
| WLTP - MPG - Extra High | 25.2 |
| WLTP - MPG - High | 26.2 |
| WLTP - MPG - Low | 14.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 21.2 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.1 |
| Engine Power - BHP | 550 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 770 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 198 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/45 R20 |
| Tyre Size Rear | 295/40 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1483 mm |
| Length | 5316 mm |
| Wheelbase | 3194 mm |
| Width | 1988 mm |
| Width (including mirrors) | 2220 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 90 |
| Gross Vehicle Weight | 2980 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 420 l |
| Max. Loading Weight | 650 kg |
| Minimum Kerbweight | 2330 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.05 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
