Citroen C3 Hatchback 1.5 BlueHDi Flair Plus 5dr
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Flair Plus |
| Price | £21,175 |
| Engine Power - BHP | 101 |
| Acceleration | 11.3 |
| Top Speed | 117 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 118 |
| Length | 3996 mm |
| Width | 1749 mm |
| Height | 1474 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
Driver Convenience
- Coffee Break Alert
- Cruise control + speed limiter
- Exterior temperature display
- Multi function trip computer
- Rear parking sensors
- Reversing camera
- Satin chrome surround instrument cluster with white LCD and analogue gauges
- Variable assistance power steering
Engine/Drivetrain/Suspension
- Diesel particulate filter
Entertainment
- USB connection
Exterior Features
- 3D rear light signature
- Automatic activation of hazard warning lights
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Chrome decoration on front face, under chevrons and around daytime running lights
- Citroen illuminated signature in LED headlights and LED daytime running lights
- Dark tinted tailgate and rear side windows
- Electric folding and heated door mirrors
- Electric front windows with one touch/anti-pinch
- Electric rear windows with one touch/anti-pinch
- Fog lights integrated into front bumper
- Gloss black finish B pillar
- LED Headlights
- Rear windscreen wiper with intermittent mode linked to vehicle speed and automatic activation when reverse gear selected
- Roof colour rear view mirror caps
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding rear seat
- 12V socket
- Automatic air conditioning
- Driver and passenger's sun visor with courtesy mirror
- Driver's central armrest
- Driver's seat height adjustment
- Fixing boot light
- Front lighting panel with map reading lights
- Front seats adjustable with forward back slide and adjustable backrest
- Height adjustable front head restraints
- Height/reach adjust steering wheel
- ISOFIX mounting on outer rear seats with top tether and labels indicating fixing points
- Leather trimmed gear lever with leather effect gaiter and overstitching
- Map pockets in back of driver and front passenger seats
- Parcel shelf
- Seatbelt unfastened on the move audible and visual alert for front and rear seats
- Storage space under touchscreen with rubber mat
- Three rear seats with head restraints
- Upholstered armrest in front and rear doors
Packs
- Flair technology pack - C3
- Safety pack 1 - C3
- Visibility pack with automatic lights - C3
Passive Safety
- ABS, REF, AFU
- Driver and front passenger seatbelts with pyrotechnic pretensioners and force limiters
- Driver's airbag
- Electric child locks
- ESP with anti skid system
- Front passenger airbag deactivation
- Front side airbags + front/rear curtain airbags
- Hill start assist
- Manual parking brake with leather handle and chrome finish button
- Mono-tone horn
- Three rear three point seatbelts with outer seats have pretensioners and force limiters
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Automatic door and boot locking when moving off with automatic unlocking in case of impact
- Central locking with locked indicator and interior one touch lock button
- Immobiliser
- Remote control central locking with two plip keys
Wheels
- 17" Vector diamond cut alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.089 |
| HC+NOx | 0.066 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.046 |
| Particles | 0.0007 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 118 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 111 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 147 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 123 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 116 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 95 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 147 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 124 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 104 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Compression Ratio | 16.4:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84.8 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 55.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 67 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 50.4 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 60.4 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 64 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 77.9 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 50.4 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 59.5 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 58.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 71.2 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.3 |
| Engine Power - BHP | 101 |
| Engine Power - RPM | 3500 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 117 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/50 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | VECTOR |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1474 mm |
| Length | 3996 mm |
| Wheelbase | 2539 mm |
| Width | 1749 mm |
| Width (including mirrors) | 2007 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 1645 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 992 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 300 l |
| Max. Loading Weight | 555 kg |
| Max. Roof Load | 70 |
| Max. Towing Weight - Braked | 600 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1090 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.9 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
