Skip advert
Advertisement
- 1.0 TCe Essential 5dr
- 1.0 TCe Essential 5dr
- 1.0 TCe Essential 5dr
- 1.0 TCe Comfort 5dr
- 1.0 TCe Extreme SE 5dr
- 1.0 TCe Extreme SE 5dr
- 1.6 HEV Extreme SE 5dr Auto
- 1.0 TCe Expression 5dr
- 1.0 TCe Expression 5dr
- 1.6 HEV Expression 5dr Auto
- 1.8 HEV Expression 5dr Auto
- 1.0 TCe Extreme 5dr
- 1.0 TCe Extreme 5dr
- 1.6 HEV Extreme 5dr Auto
- 1.8 HEV Extreme 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1789 |
| Trim | Expression |
| Price | £23,110 |
| Battery Capacity | 1.2 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Acceleration | 9 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 61 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 104 |
| Length | 4550 mm |
| Width | 1784 mm |
| Height | 1630 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 212 l |
| Minimum Kerbweight | 1388 kg |
Driver Convenience
- 7" digital driver display
- Check control system
- Cruise control and speed limiter
- Driver attention warning
- Drowsiness detection camera
- E Save
- e-Call (emergency call)
- Eco mode
- Electric power assisted steering
- Emergency Stop Signal (ESS)
- Event data recoder
- Exterior temperature display
- Front camera
- Front parking sensors
- Lane departure warning
- Lane keep assist
- One touch indicators
- Rear parking sensors
- Rescue code
- Rev counter
- Reversing camera
- Service interval indicator
- Stop/start system
- Traffic sign recognition with speed alert/Intelligent speed assist (ISA)
- Voice control for telephone and radio
Engine/Drivetrain/Suspension
- Exhaust particle filter
Entertainment
- 10" Media display with CCS access 4hp with 2 USB C at front
- USB connection for data transfer and charging
- USB-C plug rear
Exterior Features
- 3 speed windscreen wipers
- Auto lighting
- Automatic wipers
- Black longitudinal roof bars
- Body coloured door handles
- Body coloured door mirrors
- Body coloured front and rear bumpers
- Dark glass
- Drivers one touch electric windows
- Electric headlight adjustment
- Electrically adjustable door mirrors
- Front fog lights
- Front grille, bumpers and skid plates
- Front LED Indicator lights
- Headlights with LED low beam illumination
- Heated door mirrors
- Heated rear window
- High level third rear brake light
- LED automatic daytime running lights
- Modular roof bars
- Rear electric windows
- Rear lights in DRL LED light signature
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Shark fin antenna
- Towbar preparation
Interior Features
- 12V socket in front
- 12V socket in rear of vehicle
- 2 independently folding and removable 3rd row seats
- 2x Rear coat hooks
- 3 height adjustable rear headrests
- 3 load hooks
- 3 seat bench in 2nd row
- 3D PIP lateral protection
- 4 lashing rings
- Air vents in black with white Y shape on grille
- Automatic air conditioning
- Boot light
- Driver and passenger vanity mirror with cover
- Fabric upholstery
- Fixed smartphone holder on dashboard
- Glovebox
- Height adjustable drivers seat with armrest
- Height adjustable front headrests
- Height and depth manually adjustable steering wheel
- High central armrest with console storage
- Isofix points for child seats in both outer rear seats
- Lidded storage bin within the centre console
- Multifunction steering wheel
- Rear ceiling light
- Rear door pockets
- Rear parcel shelf
- Single front passenger seat
- Soft feel steering wheel
- Split folding rear bench seat back
- Steel grey interior door handles
- Steering wheel controls
- Textile insert blue on dashboard and front panel
- Timed interior light
- Under floor storage in luggage area
- YouClip 4 Fixation Points
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS and Emergency brake assist
- Advanced emergency braking system
- Alcohol imoboliser predisposal
- Child locks on rear doors
- Door open visual and audible warning
- Driver and front passenger airbags
- Driver and passenger seatbelt not fastened warning
- Driver and passenger side airbags
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electronic parking brake
- Electronic Stability Control (ESC)
- Electronic Stability Programme (ESP)
- Front passenger airbag deactivation
- Front seatbelt pretensioners
- Height adjustable front seatbelts
- Hill Start Assist (HSA)
- Side airbags (thorax and curtains - front/rear)
- Side impact protection
- Tyre pressure monitor
Security
- Automatic central locking
- Engine immobiliser
- Foldable keys
- Keyless entry
- Remote central locking
Trim
- Upper dashboard with deco front doors
Wheels
- 16" Erelia steel wheels with dual tone full wheel caps
- Tyre inflation kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.2 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 104 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1789 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 78 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 93.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 4 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 61 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20D |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 69 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 1 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 41 |
| NCAP Safety Assist % | 39 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9 |
| Engine Power - BHP | 156 |
| Engine Power - RPM | 5600 |
| Engine Torque - NM | 377 |
| Engine Torque - RPM | 3000 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ERELIA |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1630 mm |
| Height (including roof rails) | 1673 mm |
| Length | 4550 mm |
| Wheelbase | 2898 mm |
| Width | 1784 mm |
| Width (including mirrors) | 2012 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 2000 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 2085 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 212 l |
| Max. Loading Weight | 612 kg |
| Max. Roof Load | 80 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 730 |
| Minimum Kerbweight | 1388 kg |
| No. of Seats | 7 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.4 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: Audi A5 Avant TDI quattro S Line

Long-term test: Audi A5 Avant TDI quattro S Line
Long-term tests
8 Apr 2026
Used Dacia Jogger (Mk1, 2021-date) buyer's guide: great value new, even better used

Used Dacia Jogger (Mk1, 2021-date) buyer's guide: great value new, even better used
Used car tests
28 Mar 2026
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026

