Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Red [16" Alloy] |
| Price | £20,450 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Acceleration | 13.8 |
| Top Speed | 104 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 106 |
| Length | 3571 mm |
| Width | 1627 mm |
| Height | 1488 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Minimum Kerbweight | 980 kg |
Driver Convenience
- 8 buttons on steering wheel
- Apple car play/Android Auto
- Cruise control
- Dualdrive PAS
- E-call
- External temperature gauge
- Rear parking sensor
- Speed limiter
- Stop/start system
- Trip computer
Entertainment
- 6 speakers
- 7" HD Touchscreen Radio, Bluetooth, USB and DAB
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto headlights
- Body colour bumpers
- Chrome plated exterior door handles
- Dusk and rain sensors
- Electric front windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front fog lights
- Halogen headlamps
- Heat insulated glass
- LED daytime running lights
- Rear boot
- Red logo on B-Pillar
- Unique exterior red finished door mirror covers
- Unique exterior red finished front logo and moustache
- Unique exterior red finished wheel centre hubcaps
Interior Features
- 1 passenger grab handle
- 2 seat bench in second row
- 50/50 split folding rear seats with height adjustable rear headrests
- Air conditioning
- Auxilliary 12V power socket
- Fabric upholstery with red detailing
- Front headrests
- Height adjustable drivers seat
- Height adjustable steering wheel
- Isofix child seat preparation
- Red dashboard and specific floor mats by mopar with red logo
- RED kit inclues cabin air filter, antibacterial treatment on surfaces and sanitiser dispenser
- Single front passenger seat
- Techno leather steering wheel with audio controls
Passive Safety
- 7 airbags - Driver, passenger, side, window and drivers knee airbags
- ABS/EBD
- ESC + ASR/MSR + HBA + Hill holder
- Manual passenger airbag deactivation function
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Automatic door locking
- Immobiliser
- Locking fuel filler cap
- Remote central locking
Wheels
- 16" alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 106 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 118 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 106 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 70 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 6 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 54.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 61.4 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.8 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 92 |
| Engine Torque - RPM | 3500 |
| Top Speed | 104 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/45 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/45 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1488 mm |
| Length | 3571 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width (including mirrors) | 1893 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 35 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 185 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 400 |
| Minimum Kerbweight | 980 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
