Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1598 |
| Trim | Not Available |
| Price | £21,187 |
| Engine Power - BHP | 105 |
| Top Speed | 103 mph |
| Length | 4756 mm |
| Width | 1832 mm |
| Height | 1880 mm |
| Minimum Kerbweight | 1365 kg |
Driver Convenience
- External temperature sensor
- Locking fuel cap
- Power steering
- Rev counter
Exterior Features
- Adjustable headlights
- Electric front windows
- Green tinted glass
- Nearside side sliding door
- Offside sliding side door
- Side protection rubbing strips
Interior Features
- 12v front plug in socket
- Ceiling mounted storage shelf
- Height adjustable steering wheel
- Partial cellophane wrap
- Passengers underseat storage tray
Passive Safety
- Driver's airbag
Security
- Deadlocks
- Remote control central locking
Technical
- ABS
- Electronic Stability Control (ESC) with traction control
- Heated diesel filter
- Hill holder system
- Larger payload
- Speed limiter
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 79.5 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1598 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 80.5 |
General
| Badge Engine CC | 1.6 |
| Badge Power | 105 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MCPHERSON STRUT |
| Generation Mark | 2 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| NCAP Front/Side Impact - Discontinued February 09 | N/A |
| NCAP Pedestrian - Discontinued February 09 | N/A |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | SMALL |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 120000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 105 |
| Engine Power RPM | 3750 |
| Engine Torque NM | 300 |
| Engine Torque RPM | 1750 |
| Top Speed | 103 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/60 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1880 mm |
| Length | 4756 mm |
| Load Deck Height | 545 |
| Load Height | 1305 |
| Load Length | 2170 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1230 |
| Load Width | 1714 |
| Lower Rear Door Width | 1231 |
| Rear Door Height | 1250 |
| Side Load Door Height | 1175 |
| Side Load Door Width | 700 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.5 m |
| Wheelbase | 3105 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1832 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 60 |
| Gross Vehicle Weight | 2370 kg |
| Load Space Volume | 4.2 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Minimum Kerbweight | 1365 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 1005 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK

New BYD Ti7 is China’s answer to the Land Rover Defender, and it’s coming to the UK
A new, high-end, high powered seven-seat SUV is coming from the Chinese brand, with punchy pricing
News
19 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Car Deal of the Day: Renault 5 has retro style for under £200 a month
Prices have dropped for the best-selling Renault 5, and it’s our Deal of the Day for 20 May.
News
20 May 2026
