Skip advert
Advertisement
- 1.2 Pop 5dr
- 1.2 Easy+ 5dr
- 1.2 Easy 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Easy 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Easy 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Easy 5dr Dualogic
- 1.2 Lounge 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Lounge 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Lounge 5dr Dualogic
- 0.9 TwinAir [85] Lounge 5dr
- 1.0 Mild Hybrid 5dr
- 1.0 Mild Hybrid [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [5 Seat] 5dr
- 1.2 Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Waze 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Trekking 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [5 Seat] 5dr
- 1.2 City Cross 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Cross 5dr
- 0.9 TwinAir [90] City Cross 5dr
- 0.9 TwinAir [85] City Cross 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touchscreen] 5dr
- 1.2 City Cross 5dr [Style Pack]
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Launch Edition 5dr
- 1.2 Trussardi 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Trussardi 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touch/Style Pack] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid [Touchscreen] [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Touchscreen] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Life [Touch/Style/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir Antarctica 4X4 5dr
- 1.3 Multijet Antarctica 4X4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Sport [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] 4x4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid City Cross [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Waze 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Waze 4x4 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Cross [Touchscreen] [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Top [Touch] [5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [90] Cross 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Cross 4x4 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Red [Touchscreen/5 Seat] 5dr
- 1.0 Mild Hybrid Garmin [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touchscreen] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch] [5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch/Style Pack] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Wild 4x4 [Touch/Style/5 Seat] 5dr
- 0.9 TwinAir [85] Cross 4x4 [Touchscreen] 5dr
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Sport [Touchscreen] |
| Price | £14,815 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Acceleration | 13.9 |
| Top Speed | 102 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| Length | 3686 mm |
| Width | 1672 mm |
| Height | 1605 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 225 l |
| Minimum Kerbweight | 1055 kg |
Driver Convenience
- 7" touch screen
- Apple car play and Android auto
- Dual drive PAS
- Emergency services call system
- Outside temperature display
- Stop/start system
- Tailgate
- Trip computer
Entertainment
- Bluetooth radio with Smartphone cradle, USB and DAB
- Steering wheel audio controls
Exterior Features
- Black side skirts
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Daytime running lights
- Electric front windows
- Front bumper in Black
- LED Headlights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Sport logo
- Sport styling
- Third brake light
- Variable front intermittent wipers
Interior Features
- 12V power sockets
- 2 rear head restraints
- 2 seat bench in 2nd row
- Adjustable steering wheel
- Black imperial
- Cloth/ECO leather upholstery
- Driver's sun visor with vanity mirror
- Height adjustable driver's seat
- Isofix attachments on outer rear seats
- Leather steering wheel and gear knob
- Luggage compartment lighting
- Passenger sunvisor with vanity mirror
- Single front passenger seat
Packs
- Comfort kit - Panda
Passive Safety
- ABS/EBD
- Anti-whiplash front headrests
- Brake assist function
- Child locks on rear doors
- Driver and passenger airbags
- ESC with ASR + hill holder
- Front passenger airbag deactivation
- Front seatbelt pretensioners
- Red brake calipers
- Seat belt reminder
- Tyre pressure monitoring system
- Window airbags
Security
- Immobiliser
- Remote control central door locking
Trim
- Painted titanium dashboard
- Specific eco leather door panels
Wheels
- 16" Sport alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 121 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 70 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 50.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 48.7 |
| WLTP - MPG - High | 58.9 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 58.9 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 46.3 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 46.3 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 55.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 57.6 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 6U |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 8 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 45 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 16 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 47 |
| NCAP Safety Assist % | 7 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 13.9 |
| Engine Power - BHP | 70 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 92 |
| Engine Torque - RPM | 3500 |
| Top Speed | 102 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 185/55 R15 |
| Tyre Size Rear | 185/55 R15 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | SPORT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1605 mm |
| Length | 3686 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1672 mm |
| Width (including mirrors) | 1882 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 38 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 225 l |
| Minimum Kerbweight | 1055 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
