Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | ST-Line X Edition |
| Price | £30,135 |
| Engine Power - BHP | 182 |
| Acceleration | 8.6 |
| Top Speed | 135 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| Length | 4668 mm |
| Width | 1825 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Minimum Kerbweight | 1445 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Digital instrument cluster
- Bluetooth system
- Digital clock
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford pass connect
- Ford SYNC 3 navigation with 8" TFT touchscreen, DAB radio and app link Android auto/Apple carplay
- Intelligent speed assist
- Lane keeping aid with lane departure warning
- PAS
- Rotary gear shift dial
- Selectable drive mode
- Trip computer
- Wireless charging pad
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports tuned suspension
Entertainment
- 2 USB ports
- Aux input
Exterior Features
- 'Quickclear' heated windscreen/heated washer jets
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlamps (on/off)
- Automatic rain sensing wipers
- Body colour large rear spoiler
- Body coloured bumpers
- Body coloured door handles
- Body coloured electrically operated and heated door mirrors with side indicators
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- Polished twin tailpipe
- Power folding door mirrors with puddle lights
- Rear privacy glass
- Roof rails
- ST-Line upper and lower grille with full body styling kit and wing badges
- Tailgate wash/wipe
- Unique door and instrument panel inserts
Interior Features
- 2nd Load floor
- 3 spoke flat bottomed leather steering wheel with red stitching
- 6 way power adjustable driver seat
- Alloy finish pedals
- Auto fold rear seats
- Dark headliner
- Dual zone electronic air temperature control
- Front and rear floor mats with red stitching
- Front passenger seat manual height and lumbar adjust
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Part leather upholstery
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear centre headrest
- Soft console knee pads with red stitching
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Power child locks on rear doors
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Red brake calipers
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Ford keyfree system with Keyless entry and keyless start/sleep mode key fob
- Keyless start with 'Ford Power' starter button
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- 18" 5x2 spoke matt black machined finish alloy wheels
- Mini steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 148 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 149 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 147 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Gears | 8 SPEED |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 43.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 42.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 43.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 42.8 |
| WLTP - MPG - High | 51.4 |
| WLTP - MPG - Low | 31.4 |
| WLTP - MPG - Medium | 44.1 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.6 |
| Engine Power - BHP | 182 |
| Engine Torque - NM | 240 |
| Top Speed | 135 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 235/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 235/40 R18 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 5x2 SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 4668 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Width | 1825 mm |
| Width (including mirrors) | 1979 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1620 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| Minimum Kerbweight | 1445 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026
