Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Vivid Ruby Edition |
| Price | £29,070 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Acceleration | 10 |
| Top Speed | 119 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 133 |
| Length | 4186 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1536 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
Driver Convenience
- Driver impairment monitor
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Full digital 12.3" instrument cluster
- Hands free power tailgate with keyless entry system
- Lane keeping aid with lane departure warning
- Power assist steering
- Power start button
- Rear parking sensor
- Selectable drive modes(Normal, Eco, Sport, Slippery and Trail)
- Speed sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sport suspension
Exterior Features
- Automatic headlights with auto high beam
- Automatic rain sensing wipers
- Black contrast roof including A pillars, rear roof spoiler and door mirrors
- Exclusive paint
- Front fog lamps
- LED daytime running lights
- LED rear lamps
- Power foldable heated door mirrors with puddle lamps
- Privacy glass to side rear windows and tailgate glass
- Quickclear heated windscreen
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- ST-Line body styling kit with unique grille and large rear spoiler
- Third brake light
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Centre console with armrest and stowage
- Ford megabox extended bootspace
- Front and rear head restraints
- Front floor mats
- Manual 4 way driver seat adjust with lumbar adjustment
- Manual 4 way passenger seat with lumbar seat adjustment
- Sensico partial premium upholstery
- Single front passenger seat
- ST-Line flat bottomed sensico leather steering wheel with leather handbrake and aluminium gear knob
- Wireless charging pad with electronic air temperature control (EATC)
Packs
- B&O Premium Audio system + Ford SYNC 3 navigation pack - Puma
- Driver assistance pack - Puma
- Winter pack - Puma
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Child safety lock
- Electronic stability control (ESC) and hill start assist
- Pedestrian/cyclist detection & post-collision braking
- Pre collision assist system
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Thatcham alarm
Trim
- Carbon look interior deco spears
Wheels
- 18" 5 spoke matt black finish alloy wheels
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 133 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.9 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 69 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 100000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Top Speed | 119 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1536 mm |
| Height (including roof rails) | 1550 mm |
| Length | 4186 mm |
| Wheelbase | 2588 mm |
| Width | 1805 mm |
| Width (including mirrors) | 1930 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1216 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Max. Roof Load | 50 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 640 |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026
