Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | ST |
| Price | £33,700 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Acceleration | 7.4 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 135 |
| Length | 4226 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1533 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Minimum Kerbweight | 1390 kg |
Driver Convenience
- BlueCruise - One time purchase
- Driver alert system
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Full digital 12.8" instrument cluster
- Lane keeping aid with lane departure warning
- Power assist steering
- Power lift tailgate
- Pre-Collision Assist with Intersection Warning (Radar and Camera)
- Selectable drive modes(Normal, Eco, Sport, Slippery and Trail)
- Wireless charger
Engine/Drivetrain/Suspension
- ST suspension
Entertainment
- 12" landscape touchscreen display with wireless apple car play and android auto premium B&O audio system with 10 speakers
- Ford pass connect and emergency assistance
- Ford SYNC4 with connected navigation
Exterior Features
- Auto dimming interior rear view mirror
- Automatic headlights with rain sensing wipers and auto high beam
- Dual chrome exhaust
- Front fog lamps
- Glare-free matrix LED headlamps with signature claw-mark design
- LED daytime running lights
- LED rear lamps
- LED third brake light
- Power foldable heated door mirrors with puddle lamps and puma logo protection
- Quickclear heated windscreen
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Unique ST body styling kit including wing mirrors and Ford Performance embossed splitter
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Centre console with armrest and stowage
- Electronic automatic temperature control (EATC)
- Ford megabox extended bootspace
- Ford Performance seats premium synthetic leather upholstery
- Front and rear head restraints
- Front floor mats
- Manual 6 way driver seat adjust with lumbar adjustment
- Manual 6 way passenger seat with lumbar seat adjustment
- Single front passenger seat
Packs
- Driver assistance pack with blind spot information system - Puma for automatic transmission
- Winter pack - Puma
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Active braking assist
- Child safety lock
- Electronic stability control (ESC) and hill start assist
- Red brake calipers
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Keyless entry and power start button
- Thatcham alarm
Wheels
- 19" alloy wheels with magnetite dark finish
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 135 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.9 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 69 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.4 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Engine Torque - NM | 248 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 225/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | MAGNETITE DARK FINISH |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1533 mm |
| Height (including roof rails) | 1533 mm |
| Length | 4226 mm |
| Wheelbase | 2588 mm |
| Width | 1805 mm |
| Width (including mirrors) | 1930 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 1850 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1216 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Max. Loading Weight | 460 kg |
| Max. Roof Load | 25 |
| Max. Towing Weight - Braked | 900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 665 |
| Minimum Kerbweight | 1390 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car

New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car
The new Renault Twingo EV is clever, good-looking and a delight to drive
Road tests
31 Mar 2026
