In-depth reviews
Ford Puma Hatchback 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST [Handling Pk] 5dr DCT
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | ST [Handling Pk] |
| Price | £34,750 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Acceleration | 7.4 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 135 |
| Length | 4226 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1533 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Minimum Kerbweight | 1390 kg |
Driver Convenience
- BlueCruise - One time purchase
- Driver alert system
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Full digital 12.8" instrument cluster
- Lane keeping aid with lane departure warning
- Power assist steering
- Power lift tailgate
- Pre-Collision Assist with Intersection Warning (Radar and Camera)
- Selectable drive modes(Normal, Eco, Sport, Slippery and Trail)
- Wireless charger
Entertainment
- 12" landscape touchscreen display with wireless apple car play and android auto premium B&O audio system with 10 speakers
- Ford pass connect and emergency assistance
- Ford SYNC4 with connected navigation
Exterior Features
- Auto dimming interior rear view mirror
- Automatic headlights with rain sensing wipers and auto high beam
- Dual chrome exhaust
- Front fog lamps
- Glare-free matrix LED headlamps with signature claw-mark design
- Large rear roof spoiler
- LED daytime running lights
- LED rear lamps
- LED third brake light
- Power foldable heated door mirrors with puddle lamps and puma logo protection
- Quickclear heated windscreen
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Unique ST body styling kit including wing mirrors and Ford Performance embossed splitter
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Centre console with armrest and stowage
- Electronic automatic temperature control (EATC)
- Ford megabox extended bootspace
- Ford Performance seats premium synthetic leather upholstery
- Front and rear head restraints
- Front floor mats
- Manual 6 way driver seat adjust with lumbar adjustment
- Manual 6 way passenger seat with lumbar seat adjustment
- Single front passenger seat
Packs
- Driver assistance pack with blind spot information system - Puma for automatic transmission
- ST handling pack - Puma
- Winter pack - Puma
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Active braking assist
- Child safety lock
- Electronic stability control (ESC) and hill start assist
- Red brake calipers
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Keyless entry and power start button
- Thatcham alarm
Wheels
- Tyre inflation kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 135 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.9 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 21E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 69 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.4 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Engine Torque - NM | 248 |
| Top Speed | 130 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 225/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | UNIQUE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1533 mm |
| Height (including roof rails) | 1533 mm |
| Length | 4226 mm |
| Wheelbase | 2588 mm |
| Width | 1805 mm |
| Width (including mirrors) | 1930 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 1850 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1216 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Max. Loading Weight | 460 kg |
| Max. Roof Load | 25 |
| Max. Towing Weight - Braked | 900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 665 |
| Minimum Kerbweight | 1390 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
