Skip advert
Advertisement
- 1.0 EcoBoost Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Titanium 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Titanium DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium Design 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Titanium Design 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium Design 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium First Ed 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Design 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line Design 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Design 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line X Vignale 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X First Ed 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line X 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X 1st Ed 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Design 2.0 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line Vignale 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybr mHEV 155 ST-Line Vignale 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X 1st Ed+ 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Black Package 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Black Pk 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Vivid Ruby Edition 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Vivid Ruby Edition 5dr
- 1.0 EcoBoost Vivid Ruby Edition 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Vivid Ruby Ed 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Vivid Ruby Ed 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X Gold Ed 5dr
- 1.0 EcoBoost Hb mHEV 155 ST-Line X Gold Ed 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Sound Edition 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Sound Edition 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Sound Edition DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST 5dr DCT
- 1.5 EcoBoost ST 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST 5dr DCT
- 1.5 EcoBoost ST [Performance Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV BlueCruise Ed 5dr DCT
- 1.5 EcoBoost ST Gold Edition 5dr
- 1.0 EcoBoost HB mHEV 155 BlueCruise Ed DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST [Handling Pk] 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Titanium |
| Price | £27,450 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Acceleration | 9.6 |
| Top Speed | 118 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 49.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 130 |
| Length | 4186 mm |
| Width | 1805 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Minimum Kerbweight | 1305 kg |
Driver Convenience
- Driver impairment monitor
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Lane keeping aid with lane departure warning
- Power assist steering
- Power start button
- Rear parking sensor
- Selectable drive modes(Normal, Eco, Sport, Slippery and Trail)
- Speed sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Standard suspension
Exterior Features
- Automatic headlights with auto high beam
- Automatic rain sensing wipers
- LED rear lamps
- Power foldable heated door mirrors with puddle lamps
- Projector headlamps with LED day time running lights and front fog lamps
- Quickclear heated windscreen
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Third brake light
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Centre console with armrest and stowage
- Electronic automatic temperature control (EATC)
- Ford megabox extended bootspace
- Front and rear head restraints
- Front floor mats
- Manual 2 way passenger seat adjustment
- Manual 4 way driver seat adjust with lumbar adjustment
- Sensico leather steering wheel/gear knob/handbrake
- Single front passenger seat
- Titanium cloth upholstery
Packs
- Ford SYNC 3 navigation pack - Puma
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Child safety lock
- Electronic stability control (ESC) and hill start assist
- Pedestrian/cyclist detection & post-collision braking
- Pre collision assist system
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Thatcham alarm
Wheels
- 17" 10 spoke absolute black machined finish alloy wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 131 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 130 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 82 |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 49.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 49.6 |
| WLTP - MPG - Extra High | 45.6 |
| WLTP - MPG - High | 58.9 |
| WLTP - MPG - Low | 38.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 54.3 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 69 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 100000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.6 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 210 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 118 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1550 mm |
| Length | 4186 mm |
| Wheelbase | 2588 mm |
| Width | 1805 mm |
| Width (including mirrors) | 1930 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 1835 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1216 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Max. Loading Weight | 530 kg |
| Max. Roof Load | 50 |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 640 |
| Minimum Kerbweight | 1305 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.2 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026
