Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Not Available |
| Price | £38,005 |
| Engine Power - BHP | 213 |
| Acceleration | 10.1 |
| Top Speed | 112 mph |
| Length | 5359 mm |
| Width | 1977 mm |
| Height | 1848 mm |
| Minimum Kerbweight | 2214 kg |
Driver Convenience
- 2 key fob
- Collision mitigation braking system
- Electric power assisted steering
- Fixed rear view camera
- Intelligent speed assistant
- Lane keeping aid
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Exterior Features
- Body coloured plastic front bumper
- Boulder grey exterior door handle
- Boulder grey exterior door mirror
- Boulder grey radiator grille
- Daytime running lights
- Dual power heated fold back door mirror with puddle lamp and signal
- Dyno grey sports hoop with side rails
- Electrically operated windows with one shot driver's window
- Electrochromic interior mirror
- Front splash guard and mud flaps
- Heated windshield and rear window
- High mounted stop lamp with cargo area light
- LED Front fog lamp
- LED projector headlamps
- Moulded in colour tailgate handle
- Painted front fender grille
- Privacy glass
- Rain sensitive windshield wipers
- Rear bumper chrome under-bar
- Rear bumper step in boulder grey
- Rear mudflaps
- Roof rails
- Side step with brushed inserts
- Tailgate - Easy-lift/lower mechanism
- Under hood engine cover
- Underbody protection
Interior Features
- Centre console coolbox
- Chrome interior door handle
- Driver seat back mounted map pocket
- Dual control system - Electronic air temperature control (EATC)
- Ebony headliner
- Heated front seat
- Journey grain partial leather upholstery with Wildtrak logo
- Leather gearknob
- LED ambient interior lighting
- Power adjustable 8 way driver seat
- Premium front and rear floor mats with Wildtrak logo
- Reach and rake adjustable steering column
- Roof storage for driver sunglasses
- Sport leather stitched steering wheel
- Tie down rails and rope hooks
- Wildtrak door trim panel insert
Packs
- ICE feature pack 129 - Ranger
Passive Safety
- Driver and front passenger airbag, side airbag, curtain airbag and driver knee airbag
- ISOFIX child safety seat attachment
- Tyre pressure sensors
Security
- Double locking power door lock with flip key
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Passive anti theft system
- Passive keyless entry and start system
- Power tailgate lock
- Spare wheel lock
- Thatcham category 1 alarm security system
Technical
- ABS, ESP and roll over mitigation
- Emergency brake assist
- Locking rear axle
- Power converter
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 231 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 18.0:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 8.8 |
General
| Badge Engine CC | 2.0 |
| Badge Power | 213 |
| Battery AH | 75 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | DISCS |
| Front Suspension | DOUBLE SUSPENSION |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 160000 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10.1 |
| BHP | 213 |
| Engine Torque NM | 500 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/60 R18 |
| Tyre Size Rear | 265/60 R18 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1848 mm |
| Length | 5359 mm |
| Load Height | 857 |
| Load Length | 1575 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1139 |
| Load Width | 1560 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.7 m |
| Wheelbase | 3220 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1977 mm |
| Width (including mirrors) | 2163 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3270 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2214 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 1056 kg |
| Plated 2nd Axle | 1850 |
| Plated Front Axle | 1480 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat

Battery repair black hole is putting the future of EVs under threat
Experts call for end to culture of replace rather than repair amid concerns over second-hand cars
News
13 May 2026
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
